Apple je všeobecne známy svojou obrovskou sieťou autorizovaných servisných jednotiek po celom svete, ktoré poskytujú servis a náhradné diely pre jeho zariadenia. Spoločnosť však každý rok aktualizuje svoj zoznam starších a zastaraných produktov, u ktorých servisnú podporu pomaly ukončuje. Čoskoro naň pribudne aj model iPhone 5C, upozornil Mobilesyrup.

Najväčšie fiasko v dejinách iPhonov

iPhone 5C bol predstavený v septembri 2013, kedy sekundoval prelomovému modelu iPhone 5S, ktorý ako prvý priniesol snímač odtlačkov prstov s technológiou Touch ID. Oproti ostatným modelom v tom čase, ktorých konštrukcia pozostávala najmä z hliníka, bol však iPhone 5C vyrobený z plastu, ktorým spolu so starším procesorom Apple A5 americký gigant kompenzoval nižšiu uvádzaciu cenu ako u „vlajkového“ modelu 5S.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / 91Tech

Tento cenovo dostupnejší model sa však u širokého publika neuchytil a je často označovaný za najväčšie fiasko v dejinách iPhonov. Podľa interných informácií, ktoré priniesol portál MacRumors, sa teraz spoločnosť chystá tento iPhone spolu s 15-palcovým modelom MacBook Pro Mid 2014 už 31. októbra zaradiť na globálny zoznam starších a zastaraných produktov.

Za „staršie produkty“ považuje Apple zariadenia, ktoré sa nepredávajú viac ako päť a menej ako sedem rokov. K takýmto modelom Mac, iPhone, iPad, iPod a Apple TV však autorizovaní poskytovatelia servisných služieb od roku 2018 poskytujú servis hardvéru až do vtedy, dokým sa nestanú zastaranými.

Pre „zastarené produkty“, teda tie, ktoré sa nepredávajú už viac ako sedem rokov, spoločnosť postupne ukončuje všetok servis bez výnimiek a autorizované servisy tak už pre ne nemôžu objednávať náhradné diely. V prípade iPhonov sa medzi zastarené zatiaľ radia všetky modely staršie než iPhone 4S.

Keďže iPhone 5C aj spomínaný 15-palcový MacBook Pro Mid 2014 zatiaľ spadajú iba do kategórie starších produktov, ich servisná podpora zatiaľ ohrozená nie je a jej ukončenie môžeme očakávať približne o 2 roky. Apple však týmto krokom dáva „prešľap“ s iPhonom 5C oficiálne za hlavu a pravdepodobne by mu nevadilo, keby naň zabudli aj ostatní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom