Únik informácií o zatiaľ nepredstavených produktoch je problém, ktorý sa nie všetkým spoločnostiam darí riešiť. Každý deň sme svedkami správ o smartfónoch, ktoré si výrobovia len veľmi ťažko nechajú pre seba.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Apple sa aj napriek tomu rozhodol s týmto problémom bojovať. Zorganizoval preto interné stretnutie pre približne 100 ľudí, v ktorom bezpečnostní experti hovorili o tom, ako zabrániť unikaniu informácií k leaksterom, konkurentom či médiám. A vieš čo je na tomto seminári najzaujímavejšie? Unikol! Áno, celý seminár trvajúci 60 minút sa niekomu podarilo nahrať a zverejniť tak tajomstvá Apple. Najväčším kameňom úrazu sú zamestnanci výrobných fabrík, ktorí pre krádež komponentov používajú naozaj divné praktiky. Apple už zažil prípady, kedy boli časti spláchnuté do záchodu a neskôr vyzdvihnuté zamestnancami z kanalizácie. U žien je obľúbené najmä schovanie častí pod podprsenku.

apple park
zdroj fotografie: Apple

A čo vlastne pracovníkov ku krádežiam vedie? Sú to, samozrejme, veľmi zaujímavé úplatky. Pracovníci na výrobných linkách podľa informácií z roku 2016 zarábajú okolo 350 dolárov mesačne. Za kradnutie komponentov pritom môžu dostať niekoľkomesačný príjem a bol aj prípad, keď dostal pracovník za kradnutie komponentov svoj ročný plat. Najhodnotnejším komponentom je pritom väčšinou konštrukcia zariadenia, keďže tá prezrádza o dizajne najviac. V roku 2016 vyriešil Apple úniky informácií kúpou všetkých 29 000 konštrukcií iPhonu 5C.

Nenechaj si ujsť
Stavba Apple Campusu je takmer na konci. Na týchto záberoch vyzerá dokonale

Kvôli týmto problémom musia fabriky kontrolovať prichádzajúcich aj odchádzajúcich pracovníkov. Nie je to ale na škodu. Napríklad minulý rok boli zo 65 miliónov konštrukcií odcudzené iba štyri kusy, čo je už zásadné zlepšenie. Pre porovnanie, v roku 2014 bolo ukradnutých závratných 387 kusov a v roku 2015 57 kusov. Ďalším problémom sú úniky priamo zo sídiel spoločností. Tých vraj totiž bolo viac ako zo všetkých fabrík dohromady. Applu sa už so zadržiavaním únikov začína dariť, i keď stále uniká dosť informácií o pripravovanom iPhone 8. Ak by ťa zaujímalo, o čom konkrétne Apple na seminári pojednávalo, navštív tento odkaz.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
67%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
33%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.