Rusi aj napriek sankciám a rozhodnutiam spoločností nedovážať produkty, budú mať prístup k zariadeniam od AMD, Intel, Apple, Asus a mnohých ďalších. Najnovšie sa Rusko totiž snaží vyhnúť ekonomickým a technologickým sankciám legalizáciou šedého dovozu. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Rusko legalizuje šedý dovoz

Podľa dostupných informácií, ruské ministerstvo priemyslu a obchodu zostavilo zoznam 50 skupín produktov a 200 značiek, ktoré sa teraz môžu predávať  aj bez povolenia držiteľa vlastníctva, upozorňuje portál MacObserver.

Vzhľadom na to, že takýto dovoz odobrila samotná vláda, ide o jasný impulz, že sankcie Západu si vyberajú na Rusoch svoju daň. V snahe zastaviť, alebo minimalizovať dopad týchto sankcií sa Rusko uchyľuje aj takýmito činnosťami, ktoré by pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine v krajine určite nedostali zelenú.

Pred konfliktom totiž Rusko vyžadovalo likvidáciu všetkého tovaru, ktorý sa do krajiny dostal nelegálne, alebo nebol v súlade s autorskými zákonmi. Zmena politiky, ktorá umožní obísť sankcie, ale ani zďaleka nie je dokonalá.

Zrejme nikto nemôže čakať, že spoločnosti budú poskytovať servis, alebo reklamáciu na produkty, ktoré sa do Ruska dostali aj napriek výslovnému zákazu neoficiálnymi cestami.

Paralelný dovoz produktov sa dotýka špičkových technológií vrátane smartfónov, televízorov, herných konzol a počítačov. Na zozname sa ocitli takí giganti, ako sú AMD, Intel, Apple, Asus, Huawei, Sony či Lenovo.

Keďže Rusi zrejme predsa len nechcú jazdiť na Lade, ktorá sa vrátila do praveku a nedostane ani airbagy či elektroniku, šedý dovoz sa týka aj automobilov a automobilových súčiastok. Na zoznam sa dostala Škoda, Tesla, Jaguar, Land Rover, Toyota, ale aj Bentley a Chevrolet. Ruská vláda schválila aj dovoz pneumatík Goodyear a Michelin.

Tu zoznam však ani zďaleka nekončí. Okrem uvedeného je na zozname i ďalšia elektronika, autá, automobilové súčiastky, pneumatiky, ale aj dôležité technológie pre baníctvo, železničnú a lodnú dopravu, poľnohospodárstvo a iné hospodárske oblasti a činnosti.

Hoci šedý dovoz v rámci Ruska stále existoval, vždy sa jednalo o akúsi „pololegálnu“ oblasť, ktorá nebola schválená vládou. Dokonca spoločnosti ako Samsung či LG, proti paralelnému dovozu bojovali na „vlastnú päsť“ a blokovali niektoré inteligentné funkcie na svojich zariadeniach, ktoré sa dovážali do Ruska, píše portál CNews.ru.

Rusko si protirečí

Vzhľadom na to, že ešte pred týždňom pripravila Moskva nový plán nezávislosti krajiny od Západu, Rusko sa samé zamotáva do svojej vlastnej propagandy a neschopnosti.

Hoci Rusko plánuje dosiahnuť technologickú nezávislosť do roku 2030, pričom do tohto, aspoň na prvý pohľad ambiciózneho plánu chce „naliať“ bilióny rubľov, zatiaľ mu zrejme bude dobrá aj technológia zo Západu, ktorá sa do krajiny dostane aj bez súhlasu držiteľa autorských práv.

Zatiaľ čo taiwanský polovodičový gigant TSMC napríklad plánuje už do roku 2026 na plno rozbehnúť 2 nm technológiu, Rusko chce začať do roku 2030 vyrábať čipy 28 nm technológiou. To, že táto technológia je už teraz vyše 20 rokov stará, snáď netreba ani pripomínať. TSMC túto technológiu spustilo už v roku 2011.

V podaní Ruska je však zrejme 28 nm absolútna novinka na trhu. V rámci tejto plánovanej stratégie, ktorá má byť podľa portálu EENewsAnalog do 22. apríla 2022 zaslaná ruskému premiérovi Michailovi Mišustinovi, má totiž Rusko do konca tohto roka zvýšiť kapacitu výroby polovodičových čipov vyrábaných 90 nm technológiou. To, že zvyšok sveta mal 90 nm technológiu v roku 2003 snáď ani netreba pripomínať.

Možno napokon Rusi netúžia po prvom ruskom notebooku, ktorý disponuje ôsmimi jadrami pracujúcimi na takte 1,5 GHz, založenými na starej ARM architektúre Cortex-A76, ale ocenili by skôr špičkové technológie od krajín, ktoré na Rusko uvalili sankcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú