Bezpečnosť mnohých systémov je v dnešnej dobe veľmi diskutovanou témou a k ochrane pred škodlivými útokmi mnohí používajú antivírusové programy. Ako sa však zdá, tie sú skôr na príťaž ako na pomoc, čo najnovšie tvrdí aj bývalý vývojár spoločnosti Mozilla. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Antivírusové programy mnohé spoločnosti odporúčajú ako kvalitnú ochranu voči prípadným hackerským útokom. Je ale úloha tohto softvéru skutočne taká významná ako ju mnohí vnímajú? S tým sa nestotožňuje bývalý vývojár Mozilly, Robert O´Callahan, ktorý si nedal servítku pred ústa a prehlásil, že tieto antivírusové programy môžu počítaču dokonca uškodiť. Jeho pôsobenie v tejto spoločnosti bolo ukončené ešte v minulom roku.

Majú antivírusy škodlivý vplyv?

Na nedostatok financií alebo zlé pracovné podmienky sa rozhodne sťažovať nemohol, no teraz bežným používateľom odkrýva pravdu ukrytú za „ochrannými štítmi“ našich počítačov. Robert nepopiera významnú úlohu základného ochranného softvéru Windows Defender vo Windows 10. Ostatné antivírusové programy sú však podľa neho bezvýznamné. Môžu systém urobiť náchylnejším na infikovanie škodlivým súborom či ho dokonca spomaliť. Softvér od špecializovaných firiem na vývoj antivírusov môže uškodiť najmä Windowsu 10.

Podobné tvrdenia však nevydal len Robert O´Callahan, ale aj niektorí významní bezpečnostní pracovníci. Šéf pre bezpečnosť operačného systému Android dokonca prehlásil, že inštalovanie antivírusových programov do Android smartfónov nie je potrebné. Reálne totiž pre bežných používateľov neposkytujú žiadnu ochranu pred škodlivými útokmi.

Nenechaj si ujsť
Exkluzívny rozhovor: Vieš, čo znamená Dark Web a ako pracuje Anonymous? Odpovedal odborník na IT bezpečnosť

To, či sú tieto tvrdenia pravdivé, alebo ide len o zdiskreditovanie antivírusových programov, je kontroverznou debatou. Možno si však aj ty po inštalácii niekedy pocítil, že počítač nepodáva taký výkon ako predtým. Do istej miery tak môže mať bývalý vývojár z Mozilly pravdu, no je na uvážení každého používateľa, či sa rozhodne svoje zariadenia chrániť špecializovaným antivírusom.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
8%
Páči sa mi to
65%
Chcem to
0%
Mám to
8%
Nepáči sa mi to
12%
Neznášam to
8%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]