Počul si už niekedy o „srdci Škorpióna“? Pokiaľ nie, tak by si mal vedieť, že sa jedná o hviezdu pod menom Antares, ktorá leží v súhvezdí Škorpión. Astronómovia najnovšie prišli so zaujímavými objavmi. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V prvom rade ťa ale s hviezdou trochu oboznámime. Antares je 15. najjasnejšia hviezda na oblohe a pri pohľade voľným okom má červenú farbu. V porovnaní so Slnkom má až 12,4-krát vyššiu hmotnosť a 883-krát väčší polomer.

Doposiaľ najlepšia fotografia

Nakoľko je Antares od Zeme vzdialená zhruba 550 svetelných rokov, astronómovia museli pri snímaní použiť naozaj silný optický teleskop. Zamierili preto do Čile, kde sa nachádza jedno z najmodernejších pozorovacích zariadení Európskeho južného observatória (ESO). Pre pozorovanie použili takzvaný „Very Large Telescop“, ktorý je momentálne tým najväčším zariadením, akým ESO disponuje. Konečne sa nám teda naskytá skutočný pohľad na srdce Škorpióna. Aj keď je táto fotografia značne rozmazaná, stále je užitočnejšia ako doposiaľ videné rozpixelované neporiadky a iné výtvory umelcov.

Antares prekvapuje
antares

zdroj fotografie: ESO/K. Ohnaka

Nenechaj si ujsť
Zachytili sme 15 signálov z ďalekého vesmíru. Nepodobajú sa však na žiaden z doteraz známych

Okrem samotných fotografií toho ale astronómovia získali ešte viac. Na povrchu hviezdy si totiž všimli zvláštne víriace sa prúdy, pre ktoré zatiaľ nemajú žiadne vysvetlenie. Prúdenia sú za normálnych okolností na hviezdach úplne bežné — teplejšie hmoty stúpajú, schladia sa a znovu klesajú. Povrch Antares je však turbulentný až príliš a zhluky hviezdnej hmoty sa na ňom pohybujú rýchlosťou až 20 kilometrov za sekundu. Vedci pritom momentálne nemajú ani poňatia, ako je to možné. Je však známe, že život tohto červeného supergiganta sa rýchlo kráti, keďže rapídne stráca hmotu a premení sa na veľkolepú supernovu.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
29%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.