Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prehrievanie, sekanie a spomalené fungovanie systému v Android smartfónoch býva neduhom zväčša u starých modelov, ktoré už majú najlepšie roky za sebou. Takéto symptómy však teraz začínajú trápiť aj milióny ďalších a novších zariadení. Bezpečnostní experti odhalili vírus, ktorý sa šíri prostredníctvom hry v Obchode Play a mnohé Android smartfóny využíva na ťažbu kryptomien.

Virtuálne kryptomeny sú v posledných rokoch dobre známym platidlom, ktorému podľahli mnohí ľudia, aby pri obchodovaní s nimi zarobili. Získať peniaze prostredníctvom kryptomien sa však dá aj ich ťažením, pri ktorom je potrebný výkonný hardvér na riešenie zložitých algoritmov využívaných na transakcie s týmito menami. Náročné výpočty si však vyžadujú aj silnú výpočtovú techniku, ktorá ale nie je práve najlacnejšia.

Novodobí zlodeji kradnú výpočtovú silu smartfónov

Najnovším prostriedkom pre ťažbu kryptomien sa pre podvodníkov stávajú Android smartfóny nevedomých používateľov. Stačí, aby si do svojho zariadenia stiahli infikovanú hru z Obchodu Play a problém je na svete. Keďže jediný smartfón nemá dosť výpočtovej sily pre riešenie algoritmov, podvodníci virtuálne spojili viaceré Androidy, ktoré tak vďaka väčšiemu výkonu poslúžia pri ťažbe kryptomien. Dôsledkom tohto procesu je však namáhanie hardvéru, jeho prehrievanie a nízka životnosť batérie, spolu so spomalením operačného systému Android. Na tento nový podvod prišli experti zo slovenskej antivírusovej spoločnosti ESET.

Nenechaj si ujsť
Neprelomiteľná kryptopeňaženka Bitfi od McAfee bola za posledný mesiac hacknutá už dvakrát

Hra Bug Swasher mala byť z Obchodu Play stiahnutá viac než miliónkrát. Používatelia však nemajú tušenie, že sa stali obeťami moderného „cryptojackingu“, kedy je ich Android smartfón zneužitý na rôzne iné operácie útočníkmi. Tento prípad nanešťastie nie je prvým, ktorý vrhá na Obchod Play od Googlu zlé svetlo. Napriek snahe spoločnosti eliminovať číhajúce hrozby vo virtuálnom obchode s aplikáciami, nie každú z nich sa jej podarí odstrániť včas. Nárast vírusov v mobilných hrách potvrdzujú aj experti z Kaspersky Lab.

Stále viac aplikácií ukrýva Trójskeho koňa spájaného s ťažením kryptomien na rôznych platformách za posledných 12 mesiacov. Výpočtová sila smartfónov je pre týchto kriminálnikov malá, no dostupných je mnoho takýchto zariadení, ktoré v celku ponúkajú veľký potenciál. “ – David Emm, bezpečnostný výskumník spoločnosti Kaspersky Lab.

Kvôli vysokej záťaži pri ťažbe kryptomien môže byť hardvér smartfónov veľmi rýchlo natrvalo poškodený. Pre majiteľa takéhoto zariadenia tak vzniknú nemalé škody, prípadne bude kvôli poškodeniam nútený kúpiť si nový smartfón. Neodporúča sa preto inštalovať aplikácie z neoverených zdrojov. Tie by mohli byť možným zdrojom vírusov a zneužiť hardvér na ťažbu kryptomien. Spoľahlivou ochranou pred týmito problémami je nainštalovaný antivírusový systém pre smartfóny a stále aktuálna verzia operačného systému s poslednými bezpečnostnými záplatami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú