V minulosti sme už viackrát boli svedkami toho, že sa vývojárom podarilo rôzne porty systémom na zariadenia, na ktorých by si ich rozhodne nečakal. Presne takýmto príkladom je aj Nintendo Switch, na ktorom sa podarilo spustiť systém Android. Informácie sa objavili na portály XDA-Developers.

Nintendo Switch je kompaktná konzola od rovnomenného výrobcu, ktorú zmestíš do tašky či kabelky a je skvelým spoločníkom kdekoľvek sa nachádzaš. Zariadenie bolo predstavené takmer pred dvomi rokmi a ponúka relatívne slušné parametre. V jeho vnútri tiká procesor Nvidia Tegra X1, ktorý má 8 jadier s taktom 1,02 GHz, 4 GB RAM a 32 GB vnútorné úložisko. Dnes už sú to priemerné parametre, ktoré na prvý pohľad síce neoslnia, no na zameranie konzoly to plne postačuje. Pôvodný operačný systém je vlastnej výroby, pričom sa na ňom podieľali aj vývojári zo zaniknutej spoločnosti Cyanogen Inc., ktorá stála za vývojom rôznych custom ROM pre všemožné zariadenia.

Ide to, no nie podľa predstáv

Nakoľko je systém postavený na linuxovom jadre, nebol až taký problém dostať na Nintendo systém Android (nakoľko je taktiež postavený na linuxe). Výsledkom je kvázi tablet, na ktorom beží systém Android. Video je síce veľmi slabej kvality, no zdá sa, že sa jedná o verziu Oreo a to takmer v jej čistej podobe. Bez problémov funguje aj ovládanie pomocou joysticka a tlačidiel, čo by našlo využitie hlavne v prípade hrania hier. Je tu však jedno ale.

Prečítaj si tiež
20 najlepších hier pre Nintendo Switch

Systém je viditeľný pomalý a miestami je vidieť výrazné váhanie, až sekanie. To je dnes už takmer výnimočný jav, ktorý ak sa naskytne, je silne kritizovaný. Kým v minulosti sa to systému Android ešte dalo prepáčiť, dnes je to pre používateľa niečo nemysliteľné. No vzhľadom k tomu, že systém nie je ani z ďaleka optimalizovaný pre Nintendo, tak je výsledok veľmi príjemný a určite by nebolo zlé mať možnosť napríklad duálneho bootovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom