Kostoly vo Veľkej Británií skúšajú novinku, vďaka ktorej môžu veriaci prispieť nielen tradičným spôsobom vhadzovania mincí do pokladničky.

Možno je to dôsledok toho, že mladí ľudia v dnešnej dobe dávajú prednosť bezkontaktným platbám, alebo sa len rozhodli kráčať s dobou. Bezkontaktné platby prostredníctvom Google Pay, Apple Pay alebo platbami cez SMS už ponúka cez 40 kostolov a plánujú sa pridať ďalšie. Bezkontaktné platby by sa mohli uplatniť v až 16 000 kostoloch po celom Anglicku.

Reverendi vidia výhody

Minimálne jedna reverendka bola nadšená z možností, ktoré prinášajú tieto platby pre kostoly. Margaret Cave sa vyjadrila pre BBC, že je to skvelé a určite si bezkontaktné platby ponechá ako možnosť platenia. Povedala aj, že sú súčasťou 21. storočia, kde môžeme platiť bezpečne. Ak aj ostatný farníci budú zdieľať jej názor, veriaci sa môžu stretávať s modernými typmi platieb stále častejšie.

Ako to funguje

Na platby sa používa terminál SumUp Air, ktorý je možné zohnať aj na Slovensku. Podporuje väčšinu typov debetných a kreditný kariet. Za službu je ale nutné platiť. Z každej transakcie ide poskytovateľovi 1,69 % provízia a niečo sa platí aj na začiatku za poskytnutie terminálu. Momentálne je to 29 libier vo Veľkej Británií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom