Námorníctvo USA sa chystá na svojich torpédoborcoch nahradiť dotykové obrazovky mechanickým ovládaním. Ide o reakciu na kolíziu z roku 2017, ktorá si vyžiadala životy až 10 námorníkov, informuje Techcrunch.

Napriek tomu, že sa americká armáda snaží pretlačiť moderné technológie všade, kde je to možné, teraz podnikne krok späť. Námorníctvo sa v priebehu nasledujúcich 18 až 24 mesiacov chystá na svojich torpédoborcoch vymeniť dotykové obrazovky za tradičné mechanické ovládače.

Toto rozhodnutie prichádza ako reakcia na kolíziu torpédoborca USS John S. McCain s tankerom z roku 2017, pri ktorej prišlo o život až 10 námorníkov a ďalších 58 sa zranilo. Pri vyšetrovaní havárie sa totiž zistilo, že zložité rozhranie dotykových obrazoviek a nedostatočné zaškolenie námorníkov zohralo pri tragédii úlohu, píše Engadget. Zložitosť systému viedla k tomu, že jeden z námorníkov si myslel, že ovláda celý pohyb lode, zatiaľ čo v skutočnosti ovládal iba jednu stranu. To viedlo k tomu, že USS John S. McCain sa prudko otočil priamo do smeru tankera.

Zobraziť celú galériu (2)
USS John S. McCain / Zdroj: US Navy

Výmena ovládania príde už v budúcom roku

Zmena systému sa týka všetkých torpédoborcov triedy DDG-51, ktoré používajú integrovaný navigačný systém. Prvá výmena by mala prísť v lete budúceho roka, a bude ňou systém na torpédoborci USS Ramage. Pripravovaný model USS Ted Stevens sa zase stane prvým, ktorý príde s mechanickým ovládaním už z výroby.

Aj keď to neznamená, že sa americké námorníctvo dotykových obrazoviek vzdáva nadobro, podľa hlavného inžiniera námornej flotily, admirála Lorina Selbyho, musí byť ovládacie rozhranie na torpédoborcoch intuitívne a schopné pomôcť posádke zvládnuť akúkoľvek situáciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom