Americké ministerstvo obrany vyvinulo laser, ktorý dokáže z diaľky identifikovať ľudí podľa ich srdcového tepu. Má prekvapivo vysokú presnosť. O téme píše Engadget.

Biometrická identifikácia ľudí je súčasťou nášho života. Od odomykania smartfónov pomocou odtlačkov prsta, až po rozpoznávanie tvárí na kamerových záznamoch sa s ňou stretávame takmer každý deň. Americké ministerstvo obrany teraz vyvinulo laser, ktorý dokáže z diaľky identifikovať ľudí podľa ich srdcového tepu.

Technológia s názvom Jetson využíva laserovú vibrometriu na identifikáciu mikroskopického pohybu na povrchu koži, ktorý je spôsobený tepom človeka, a má dosah až 200 metrov, píše Technology Review. Jej veľkou výhodou je, že srdcový tep každého človeka je jedinečný a nemožno ho na rozdiel od tváre alebo odtlačkov prstov nejako výrazne zmeniť.

Jetson však zatiaľ dokáže osobu identifikovať iba cez ľahké vrstvy oblečenia ako tričká a košele, ale nie cez hrubšie vrstvy, ako napríklad zimná bunda. Taktiež potrebuje na nazbieranie údajov a identifikáciu osoby približne 30 sekúnd, čiže funguje len ak je osoba potrebný čas na jednom mieste. Napriek tomu má Jetson za týchto podmienok presnosť viac ako 95%.

Táto technológia má určite obrovský potenciál pre vojenské a informačné organizácie, avšak mohla by nájsť oveľa viac spôsobov využitia než iba identifikovanie osôb. Pomohla by napríklad lekárom pri skenovaní arytmií a iných stavov srdca na diaľku, a nemocnice by mohli monitorovať srdcový stav pacientov bez toho, aby museli byť napojení na prístroje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom