Americké ministerstvo obrany vyvinulo laser, ktorý dokáže z diaľky identifikovať ľudí podľa ich srdcového tepu. Má prekvapivo vysokú presnosť. O téme píše Engadget.
Biometrická identifikácia ľudí je súčasťou nášho života. Od odomykania smartfónov pomocou odtlačkov prsta, až po rozpoznávanie tvárí na kamerových záznamoch sa s ňou stretávame takmer každý deň. Americké ministerstvo obrany teraz vyvinulo laser, ktorý dokáže z diaľky identifikovať ľudí podľa ich srdcového tepu.
Technológia s názvom Jetson využíva laserovú vibrometriu na identifikáciu mikroskopického pohybu na povrchu koži, ktorý je spôsobený tepom človeka, a má dosah až 200 metrov, píše Technology Review. Jej veľkou výhodou je, že srdcový tep každého človeka je jedinečný a nemožno ho na rozdiel od tváre alebo odtlačkov prstov nejako výrazne zmeniť.

Jetson však zatiaľ dokáže osobu identifikovať iba cez ľahké vrstvy oblečenia ako tričká a košele, ale nie cez hrubšie vrstvy, ako napríklad zimná bunda. Taktiež potrebuje na nazbieranie údajov a identifikáciu osoby približne 30 sekúnd, čiže funguje len ak je osoba potrebný čas na jednom mieste. Napriek tomu má Jetson za týchto podmienok presnosť viac ako 95%.
Táto technológia má určite obrovský potenciál pre vojenské a informačné organizácie, avšak mohla by nájsť oveľa viac spôsobov využitia než iba identifikovanie osôb. Pomohla by napríklad lekárom pri skenovaní arytmií a iných stavov srdca na diaľku, a nemocnice by mohli monitorovať srdcový stav pacientov bez toho, aby museli byť napojení na prístroje.
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
