Bolo len otázkou času, kedy sa americkí technologickí giganti začnú báť o svoje zisky vďaka zákazu obchodovania so spoločnosťou Huawei. Agentúra Reuters informuje, že niektoré firmy boli potichu lobovať u prezidenta Donalda Trumpa, aby zmiernil svoj zákaz predaja komponentov čínskej firme.

Medzi firmami mali byť aj výrobcovia čipov Qualcomm, či Intel. Zákaz totiž bráni americkým dodávateľom predávať súčiastky a komponenty firme Huawei bez súhlasu americkej vlády, nakoľko podľa nej ide o otázku národnej bezpečnosti.

„Toto nie je o pomoci firme Huawei. Ide o predchádzanie škodám amerických spoločností,“ povedal jeden z predstaviteľov dotknutých firiem.

Huawei je už dlhodobo spájaný so špionážou z ktorej ho obviňujú Spojené štáty. Špionáže sa má dopúšťať prostredníctvom svojich zariadení do ktorých ukrýva takzvané zadné dvierka. Na základe zaradenia Huawei na čiernu listinu sa z celého sporu postupne vytvorila obchodná vojna medzi najväčšími ekonomikami sveta. O situácii ťa priebežne informujeme aj v našich článkoch.

Len za minulý rok minula spoločnosť Huawei okolo 11 miliárd dolárov na nákup komponentov, či softvéru od amerických spoločností. Podrobnosti o rokovaní však zatiaľ neboli odhalené. Huawei sa vyjadril, že nikdy nepožiadal svojich obchodných partnerov, aby lobovali v jeho mene.

„Robia to pre vlastnú potrebu, pretože pre mnohých z nich je Huawei jedným z hlavných zákazníkov,“ vysvetlil situáciu Andrew Williamson, viceprezident pre verejné záležitosti spoločnosti Huawei. Následne sa nechal počuť, že strata čínskeho trhu bude mať pre niektoré americké spoločnosti katastrofálne následky.

Americké spoločnosti nechcú pôsobiť ako záchranári spoločnosti, ktorá je obvinená so špionáže či krádeží obchodných tajomstiev. Obávajú sa však, že stratia obrovského klienta, ktorý im zaručí vysoké tržby. Medzi výrobcami čipov a administratívou Donalda Trumpa sa rokovania rozbehli ihneď po tom, ako bola firma Huawei zaradená na čiernu listinu v máji tohto roka.

Je jasné, že ani americkým firmám táto situácia nehrá príliš do karát. Odstavením spoločnosti Huawei prichádzajú o stovky miliónov dolárov, silného klienta a partnera, no v neposlednom rade aj o obrovský čínsky trh.

Ak sa už k spomínaným firmám budú pridávať ďalšie, bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa k tomu postaví administratíva prezidenta Trumpa. Ohrozenie domácich firiem určite nie je v ich záujme, no na druhej strane je možné, že nebudú chcieť urobiť ústupky, ktoré by mohli podnecovať k ďalším.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú