Špionážny systém vyvinutý americkou armádou s názvom Sentient, ktorý využíva umelú inteligenciu, vie presmerovať satelity a riadiť vojenské konflikty. Mohol by sa začať používať už v blízkej budúcnosti, píše Futurism.

Sentient, nový špionážny systém americkej armády, sa začal vyvíjať už v roku 2010. Nové zverejnené dokumenty Národného informačného úradu(NRO), ktoré boli doteraz utajované, opisujú Sentient podľa The Verge ako integrovaný špionážny systém, ktorý dokáže koordinovať pozície satelitov a riadiť vojenské operácie.

Podrobné informácie týkajúce sa tohto systému sú však stále tajné, pričom vládni predstavitelia poskytujú na otázky ohľadom Sentientu iba minimálne odpovede. „Štandardnou praxou NRO a informačnej komunity je nezverejňovať citlivé zdroje a metódy, pretože takéto odhalenie predstavuje vysoké riziko, že budú čeliť nepriateľským národom.“, uviedla pre The Verge zástupkyňa riaditeľa oddelenia pre verejné záležitosti NRO, Karen Furgerson.  Systém je podľa Fergusona ešte vo vývoji, a zatiaľ nepoznáme dátum, kedy bude pripravený na nasadenie.

Dokáže spracovať obrovské množstvo údajov

Nie je preto jasné, ako bude táto technológia fungovať a čo bude jej hlavnou úlohou. Údajne sa zameriava na spracovávanie obrovského množstva údajov a vyhodnocovanie najlepšieho možného postupu. Mohlo by ísť o informácie od správ z terénu, cez satelitné snímky, hovory, až po sociálne médiá, píše The Sun. Analýzou týchto údajov môže mať Sentient dokonca schopnosť riadiť jednotky v teréne, alebo predpovedať, kam nepriateľ zaútočí.

Hrozba umelej inteligencie

Sentient však vyvoláva aj množstvo otázok, pretože jeho utajenie znamená, že by mohol byť nasadený bez toho, aby o tom verejnosť vedela. Taktiež s jeho vojenským využitím prichádzajú obavy, že sa proti ľudstvu otočí. V marci totiž miliardár Bill Gates upozornil, že hrozba pre ľudstvo, ktorú predstavuje umelá inteligencia, je podobná jadrovým zbraniam a má potenciál zároveň zachrániť a zničiť ľudskú rasu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú