Myslíš, že si neporaziteľný v Starcrafte? Zbystri teda zrak, pretože ministerstvo obrany USA hľadá možno aj teba. Výskumníci z Univerzity v Buffale totiž študujú mozgové vlny hráčov, na základe ktorých chcú následne trénovať vojenských robotov, píše portál Digital Trends.

DARPA je americká agentúra pre výskum a vývoj pokročilých obranných projektov a vojenských technológií. Práve tí financovali výskum na univerzite v Buffale, kde výskumníci sledujú správanie 25 účastníkov pri hraní hier.

Následne informácie týkajúce sa mozgových vĺn, pohybu očí a ďalších reakcií zozbierajú a využijú pri budovaní pokročilej umelej inteligencii, využívanej pri autonómnych vojenských robotoch.

Pri budovaní informačnej základne využívanej projektom však hráči nehrajú klasické hry. Dohrať tieto špeciálne navrhnuté stratégie trvá od 5 do 10 minút, kedy sa z kola na kolo menia rôzne nastavenia a úroveň komplexnosti.

Počas trvania testu sa sleduje najmä schopnosť a rýchlosť rozhodovania sa účastníkov, ktoré následne prevedú na skripty a algoritmy potrebné pre budovanie umelej inteligencie. Hry sú podobné strategickým titulom ako napríklad Starcraft, keďže práve tam sa deje na hernom monitore niekoľko akcií naraz a hráči sú tak plne sústrední len na hru.

http://www.buffalo.edu/

Výsledkom projektu, do ktorého DARPA naliala 316 000 dolárov, by malo byť 250 pozemných a vzdušných robotov navádzaných umelou inteligenciou. Výskumníci veria, že sledovaním správania sa hráčov a ich rozhodovania získajú potrebné informácie, ktoré by prostým navrhnutím kódu nedostali.

Nenechaj si ujsť
Motorola Razr je v najnovšom videu skúšaná v drsných podmienkach. Prekvapila výsledkom

Ich hlavným cieľom je previesť do technologického sveta umelej inteligencie motív a rozhodovací proces, ktorý by sa programovacími jazykmi meral len ťažko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom