Myslíš, že si neporaziteľný v Starcrafte? Zbystri teda zrak, pretože ministerstvo obrany USA hľadá možno aj teba. Výskumníci z Univerzity v Buffale totiž študujú mozgové vlny hráčov, na základe ktorých chcú následne trénovať vojenských robotov, píše portál Digital Trends.
DARPA je americká agentúra pre výskum a vývoj pokročilých obranných projektov a vojenských technológií. Práve tí financovali výskum na univerzite v Buffale, kde výskumníci sledujú správanie 25 účastníkov pri hraní hier.
Následne informácie týkajúce sa mozgových vĺn, pohybu očí a ďalších reakcií zozbierajú a využijú pri budovaní pokročilej umelej inteligencii, využívanej pri autonómnych vojenských robotoch.
Pri budovaní informačnej základne využívanej projektom však hráči nehrajú klasické hry. Dohrať tieto špeciálne navrhnuté stratégie trvá od 5 do 10 minút, kedy sa z kola na kolo menia rôzne nastavenia a úroveň komplexnosti.
Počas trvania testu sa sleduje najmä schopnosť a rýchlosť rozhodovania sa účastníkov, ktoré následne prevedú na skripty a algoritmy potrebné pre budovanie umelej inteligencie. Hry sú podobné strategickým titulom ako napríklad Starcraft, keďže práve tam sa deje na hernom monitore niekoľko akcií naraz a hráči sú tak plne sústrední len na hru.

Výsledkom projektu, do ktorého DARPA naliala 316 000 dolárov, by malo byť 250 pozemných a vzdušných robotov navádzaných umelou inteligenciou. Výskumníci veria, že sledovaním správania sa hráčov a ich rozhodovania získajú potrebné informácie, ktoré by prostým navrhnutím kódu nedostali.
Nenechaj si ujsť
Motorola Razr je v najnovšom videu skúšaná v drsných podmienkach. Prekvapila výsledkom
Ich hlavným cieľom je previesť do technologického sveta umelej inteligencie motív a rozhodovací proces, ktorý by sa programovacími jazykmi meral len ťažko.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Seriálový hit služby je takmer nepozerateľný. Amazon Prime Video dopláca na katastrofálne preklady a technické chyby

Lidl ponúka plat aj 2 600 eur, napriek pandémii otvoril desiatky pozícií. Nových ľudí láka na špeciálne benefity

Nam Nguyen v Martine založil úspešné vietnamské bistro. Začínal s 42-tisíc eurami z banky a nevyhol sa ani rasizmu
