Minulý rok medzi grafickými kartami jednoznačne patril Nvidii a jej 30-tkovej sérii modelov RTX. Konkurenčné AMD zostávalo s dodávkami pozadu, hoci s čipovou krízou a doteraz nikdy nevídaným nárastom dopytu bojovali obe firmy rovnako.

Výsledok je jasný, solídny základ v podobe GeForce RTX 3060 doteraz nenájdeš vo všetkých e-shopoch a cena tejto karty často presahuje 1 000 eur, čo je takmer dvojnásobok oproti cenám spred roka. Šanca zohnať Radeon RX 6600 XT od rivalov je ešte menšia, pretože AMD zvolilo trochu nelogickú stratégiu a najprv na trh uvádza najvýkonnejšie a najdrahšie modely.

V tomto duchu teraz na veľtruhu CES 2022 AMD uviedlo dve ďalšie a doteraz najlacnejšie karty, ktoré však rozhodne majú čím zaujať, píše The Verge.

Dvojička základných GPU so 6 nm výrobným procesom

Nový základ od teraz tvorí Radeon RX 6500 XT s neuveriteľne nízkou oficiálnou cenou na úrovni 199 dolárov, ktorá priamo smeruje proti 249-dolárovej RTX 3050 od Nvidie. Smelý prepočet naznačuje, že ceny u nás by mohli byť pod 200 eur, hoci rozhodne nie počas prvých mesiacov a úvodných nájazdov scalperov, ktorí grafiky potom so ziskom rozpredajú na bazároch.

Oproti doteraz najlacnejšej karte z aktuálnej generácie GPU od AMD ide o zlacnenie o závratných 40 %. Firma podľa amerického technologického portálu priamo cieli na majiteľov starších kariet ako je GTX 1650 alebo RX 570, ktorý hľadajú „refresh“ svojho desktopu za málo peňazí, no s možnosťou užiť si novšie hry, než utiahli doteraz.

Samozrejme, výkon oproti RX 6600 XT výrazne klesol, prakticky o polovicu. Nová karta ponúka len 16 výpočtových jadier a 4 GB GDDR6 RAM. Poteší ale fakt, že pri plnom výkone spáli len 107 wattov.

AMD / Youtube - The Verge

Nepochybne za to môže aj fakt, že AMD pri tejto karte, na rozdiel od skôr predstavených RX série 6000 a hlavne na rozdiel od Nvidie, už presedlalo na 6 nm výrobný proces od spoločnosti TSMC. Karta na trh príde už 19. januára 2022.

Cenu stlačia ešte nižšie

Ani to však nie je všetko. Superlacnú grafiku totiž ešte podlezie RX 4000, ktorá bude ešte o niečo menej výkonná, a teda aj teoreticky lacnejšia. Správy však hovoria o tom, že si ju bežne nekúpiš a mala by byť dostupná len v rámci predávaných už poskladaných desktopov. Špekuluje sa však, že AMD na 6 nm proces v budúcnosti presedlajú aj výkonnejšie karty z ponuky, čo je mimochodom niečo, čo nevyhnutne čaká aj Nvidiu, ktorá zatiaľ zostáva na 8 nm čipoch od Samsungu.

Útok aj na herné notebooky

Určite dostupnejšie budú nové grafické karty pre herné notebooky, ktoré AMD označuje ako 6000M a 6000S v prípade modelov určených pre najkompaktnejšie ultrabooky. Za únikom tých väčších „M-kových“ stojí server Videocardz, ktorý parametre zverejnil ešte pred CES 2022.

Karty so 7 nm procesom v podaní RX 6850M XT dostali nového kráľa s 18 Gbps pamäťou, až 12 GB videopamäte a najvyšším tepelným výkonom 165 wattov. Rovnako, ako pri už známom modeli RX 6800M, aj tu nájdeš 40 výpočtových jadier.

Pod touto triedou stojí RX6650M (XT), ktoré Videocards priamo porovnáva so spomínanou desktopovou RTX 3060. Celý súhrn vidno v tabuľke nižšie.

VideoCardz.com

Predstavené boli aj novinky v podaní RX 6500M a 6300M, ktoré (analogicky k svojim desktopovým súrodencom) ponúkajú 6 nm proces a teda úsporu v podobe 50, respektíve 25 W, čo sa v notebookoch na cestách odrazí extrémne nízkou spotrebou, hoci 4 GB, respektíve 2 GB pamätí veľa slávy nenamútia.

NEPREHLIADNI:
Nenápadný herný notebook, ktorý ťa ohromí. Navyše nevyzerá ako vesmírna loď a výkonom je to elita (RECENZIA)

Séria RX 6000S bude pýtať ešte menej, podľa AMD však láka najmä na o 20 mm nižší profil a extrémne nízku hmotnosť, čo dáva zmysel v slim notebookoch najviac. Spoznali sme karty RX 6800S, 6700S a 6600S, ktoré by stále mali zvládnuť aj serióznejší gaming. AMD sa chválilo najmä informáciou, že v súčasných top AAA hrách zvládnu v priemere od 80 do 100 FPS.

Notebooky, ktoré M-kové a S-kové mobilné grafiky dostanú, v obchodoch nájdeš v prvom štvrťroku 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú