Včera sme informovali o nových najsilnejších mobilných procesoroch Intelu, ktorými plánuje osádzať produktívnejšie orientované laptopy už o niekoľko týždňov. Spoločnosť vtedy tieto čipy označila ako najvýkonnejšie vo svojom segmente.

Uskutočnila sa však prezentácia AMD na CES 2021, ktoré predstavilo efektívnejšie a výkonnejšie mobilné procesory Ryzen. Niektoré z nich zatiaľ ostávajú pri architektúre Zen 2, a teda podstatne zaujímavejšími novinkami sú modely využívajúce procesorovú architektúru Zen 3.

AMD predstavilo procesory Ryzen 5000 naprieč celou svojou infraštruktúrou, siahajúcou od najsilnejších HX a HS modelov, cez o niečo striedmejšie H čipy, až po najúspornejšie kúsky s príponou U.

Smerom k efektivite

Ako naznačujeme vyššie, všetky Ryzen 5000 sú vyrobené už osvedčeným 7 nm výrobným procesom, pričom Intel sa ešte stále neodtrhol od 10 nm výrobnej technológie. Wccftech informuje, že nárast inštrukcií za takt (IPC) od minulej generácie činí až 19 %.

Tlačová správa AMD poskytuje podrobný prehľad nových Ryzenov, kde spoločnosť rozdelila procesory do dvoch základných kategórií – úspornejšej a produktívnejšej.

Vlajkovou loďou mobilného segmentu bude Ryzen 9 5980HX, ktorý bude podľa tlačovej správy disponovať 8 jadrami, 16 vláknami a základnou frekvenciou 3,3 GHz s možnosťou Boostu až na 4,8 GHz.

Nezabudlo sa ani na vylepšenie grafickej súčasti procesorov, ktorú opäť zastreší architektúra Vega. Ako môžeme vidieť, čipy fungujú v rozmedzí TDP 15 W pri najslabších až po 45 W pri najsilnejších čipoch. AMD zároveň prvýkrát ponúkne taktovateľné procesory, označené sufixom HX, ktorých TDP môže byť v určitých momentoch ešte o niečo vyššie ako 45 W.

V prípade, že používateľ nemá potrebu taktovať procesor na mobilnom zariadení, no zároveň hľadá to najlepšie v danej kategórii, môže siahnuť po modeli AMD Ryzen 9 5980HS. Ten je takmer identický ako vyššie spomínaný Ryzen 9 5980HX, kde však odpadá možnosť ho taktovať, a preto je aj TDP definované na maximálnej úrovni 45 W.

AMD

Zvláštny kompromis urobilo AMD pri úsporných procesoroch. Tam si budeme musieť dávať pozor, keďže trojica čipov, Ryzen 7 5700U, Ryzen 5 5500U a Ryzen 3 5300U bude stavať na spomínanej architektúre Zen 2.

Ako si môžeš všimnúť v tabuľke vyššie, k jednoznačnému rozlíšeniu označenia nedôjde, a tak si potenciálni zákazníci budú musieť pri výbere dávať veľký pozor.

Sme ale zvedaví, s akou ponukou sa vytasí Intel v nasledujúcich týždňoch, keďže ich mobilné procesory generácie Tiger Lake zatiaľ ponúkajú len výkon ťažiacich zo štyroch jadier. Intel ale sľubuje, že v blízkej dobe predstaví ešte jeden vlajkový čip s dvojnásobným počtom jadier. Či sa však výkonov dotiahne na Ryzen 9 5980HX/HS, je stále veľmi otázne.

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP