Mobilnému segmentu dnes bezpochyby vládne spoločnosť Intel. Drvivá väčšina notebookov obsahuje práve ich procesor. S príchodom AMD a architektúrou Zen by sa to mohlo zmeniť a spoločnosť by mohla zamiešať kartami.

Vylepšená výrobná technológia

V marci tohto roku spoločnosť AMD predstavila novú generáciu procesorov s označením RYZEN. Kým dovtedy boli AMD procesory považované za málo výkonné a s veľkou spotrebou, nová generácia sa dostala na úroveň Intelu a v niektorých prípadoch sú dokonca omnoho lepšie. Podobná situácia vládne aj v mobilnom segmente, kde prevládajú procesory Intel. AMD s novou 14 nm technológiou by tak mohlo zamiešať kartami a hlavne ukončiť éru dvojjadrových i5 a i7 procesorov. Nové AMD procesory totiž prídu natívne so štyrmi jadrami.

Takmer dvojnásobný výkon oproti predchádzajúcej generácii

AMD Ryzen
Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot / Youtube

Test prebiehal na procesore Ryzen 5 2500U, ktorý obsahuje 8 jadier a podporuje 8 vlákien. To znamená, že sa môžeme tešiť na ešte výkonnejšie čipy Ryzen 7. AMD pôvodne sľubovalo o 50 % výkonnejší procesor a 40 % lepšiu výkonnosť grafického čipu. Tento procesor však dokázal v benchmarku Geekbench 4 dosiahnuť 9723 bodov vo viacjadrovom teste a 3625 v jednojadrovom. Pre porovnanie, najrýchlejší procesor starej generácie dosahuje len takmer polovičný výkon. To znamená zlepšenie výkonu o viac ako 90 % v prípade multi-core a 56 % v single-core. Tieto čísla výrazne prevyšujú to, čo AMD sľúbilo.

Dostupnosť do konca roka

V predvianočnej sezóne sa môžeme tešiť na dostupnosť mobilných procesorov AMD. Bude to tak skvelý darček pre všetkým fanúšikov značky. Ostáva nám dúfať, že predbežné informácie nie sú len fámy a dočkáme sa tak kvalitných procesorov s veľkým výkonom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom