AMD sme vždy považovali za výrobcu cenovo dostupnejších, no menej výkonných procesorov. V posledných rokoch sa ale výkonom dotiahli a dokonca aj prekonali konkurenciu v podaní Intelu. AMD však naďalej nezabúda ani na nenáročných používateľov a prichádza s dvom lacnými procesormi AMD Ryzen 3100 a 3300X a tiež novým čipsetom B550, informuje Anandtech.

Obe novinky sú postavené na architektúre Zen 2 a vyrobené 7 nm technológiou. Disponujú 4 jadrami a 8 vláknami, no líšia sa v prípade pracovných frekvencií. Ryzen 3100 je taktovaný na 3.6 GHz, no pri booste dosahuje frekvenciu až 3.9 GHz. Ryzen 3300X je v tomto smere o čosi výkonnejší, jeho základný takt je 3.8 GHz a boost dosahuje až 4.3 GHz.

Screenshot / Youtube / AMD

Cache pamäť dosahuje v oboch prípadoch 18 MB a zo zdroja si ukroja 65 W. Ako tvrdí AMD, nové procesory sú určené pre skutočne nenáročných zákazníkov, no okrem základných vecí ako prehliadanie internetu či práca s dokumentami, si dokážu poradiť aj s niektorými mainstreamovými hrami.

AMD stanovilo ceny nasledovne, za Ryzen 3100 si pýta 99 dolárov, teda asi 9 1€ a za Ryzen 3300X je to 120 dolárov, čo je po prepočte 110 €. Procesory budú dostupné už v máji.

Popri dvojici procesorov sa oznámenia dočkal aj nový čipset pre desktopové počítače. Ten dostal označenie B550, no ako píše portál ZDnet, AMD nám o ňom zatiaľ veľa neprezradilo. Jeho najväčšou novinkou je ale podpora PCIe 4.0. Oficiálne predstavenie spolu so všetkými detailami je naplánované na 16. júna.

Pošli nám TIP na článokPríslušenstvo