AMD sme vždy považovali za výrobcu cenovo dostupnejších, no menej výkonných procesorov. V posledných rokoch sa ale výkonom dotiahli a dokonca aj prekonali konkurenciu v podaní Intelu. AMD však naďalej nezabúda ani na nenáročných používateľov a prichádza s dvom lacnými procesormi AMD Ryzen 3100 a 3300X a tiež novým čipsetom B550, informuje Anandtech.

Obe novinky sú postavené na architektúre Zen 2 a vyrobené 7 nm technológiou. Disponujú 4 jadrami a 8 vláknami, no líšia sa v prípade pracovných frekvencií. Ryzen 3100 je taktovaný na 3.6 GHz, no pri booste dosahuje frekvenciu až 3.9 GHz. Ryzen 3300X je v tomto smere o čosi výkonnejší, jeho základný takt je 3.8 GHz a boost dosahuje až 4.3 GHz.

Screenshot / Youtube / AMD

Cache pamäť dosahuje v oboch prípadoch 18 MB a zo zdroja si ukroja 65 W. Ako tvrdí AMD, nové procesory sú určené pre skutočne nenáročných zákazníkov, no okrem základných vecí ako prehliadanie internetu či práca s dokumentami, si dokážu poradiť aj s niektorými mainstreamovými hrami.

AMD stanovilo ceny nasledovne, za Ryzen 3100 si pýta 99 dolárov, teda asi 9 1€ a za Ryzen 3300X je to 120 dolárov, čo je po prepočte 110 €. Procesory budú dostupné už v máji.

Popri dvojici procesorov sa oznámenia dočkal aj nový čipset pre desktopové počítače. Ten dostal označenie B550, no ako píše portál ZDnet, AMD nám o ňom zatiaľ veľa neprezradilo. Jeho najväčšou novinkou je ale podpora PCIe 4.0. Oficiálne predstavenie spolu so všetkými detailami je naplánované na 16. júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom