AMD to v poslednej dobe v konkurenčnom boji s Intelom myslí naozaj vážne. Na CES 2020 totiž spoločnosť predstavila novú radu mobilných procesorov Ryzen, pýšiacich sa konkurencieschopnosťou dokonca aj desktopovým Intelom.

Nová rada 7 nm procesorov prináša veľké množstvo radikálnych noviniek, vďaka ktorým sa AMD snaží vyrovnať konkurenčnému Intelu na poli mobilného výkonu. Aplikuje totiž architektúru Zen 2 aj do laptopového segmentu.

Nové procesory s touto technológiou zabezpečia nárast výkonu vďaka zdvojnásobeniu fyzických jadier, čo znamená, že najnovšia generácia procesorov Ryzen 4000 bude v najvyšších možných konfiguráciách obsahovať až 8 jadier. V kombinácií s technológiou Simultaneous Multithreading (SMT) tak procesory ponúknu u špecifických modelov až 16 vlákien.

AMD si takisto polepší pri organizácii tepla, keďže spoločnosť uviedla päticu procesorov s TDP 15W a dva silnejšie modely s TDP 45W, kedy môžeš očakávať maximálny výkon porovnateľný s tým pri herných strojoch.

YouTube

Procesory s TDP 15W, zamerané na menej náročnú skupinu konzumentov, vedie osemjadrový Ryzen 7 4800U s možnosťou zdvojnásobnenia logických vlákien a maximálnou možnou frekvenciou 4,2 GHz. Nasleduje ho Ryzen 7 4700U bez prítomnosti technológie SMT, ktorý s ôsmimi jadrami dokáže dosahovať výkon až 4,1 GHz.

YouTube

Týmto procesorom sekunduje šesťjadrová dvojica Ryzen 5 4600U a 4500U s maximálnym taktom až 4,0 GHz, pričom vyššia rada disponuje až 12 vláknami. V závese úspornejšej rady je ešte Ryzen 3 4300U s klasickým štvorjadrom bez SMT a maximálnym taktom až 3,7 GHz.

Na opačnom konci je silnejšia 45W rodina čipov. Osemjadrový Ryzen 7 4800H s najvyššou možnou frekvenciou až 4,2 GHz tak vďaka vyššiemu TDP má tendenciu udržať si výkon bez výraznejšieho podtaktovania v prípade enormného zaťaženia.

Dvojicu dotvára Ryzen 7 4600H so šiestimi jadrami a najvyššou možnou frekvenciu 4,0 GHz. Ako čip 4800H, aj 4600H bude mať k dispozícií technológiu multithreadingu a TDP sa bude pohybovať na úrovni od 35 do 45W.

Menšej evolúcie sa dočkali aj grafické jednotky. Aj v tomto prípade sa dívame na architektúru Vega, no s menším počtom grafických blokov, ktorých konečné maximum predstavuje 8.

Aj napriek menšiemu počtu blokov však dochádza k nárastu výkonu a vďaka optimalizácii 7nm výrobného procesu tak grafické karty dokážu pracovať na 1750 MHz, oproti minulým 1400 MHz čipom pracujúcim na 11 grafických jadrách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom