Je to len niekoľko dní, čo NVIDIA predstavila novú líniu kariet RTX 3000. Netrvalo dlho a konkurenčné AMD zverejnilo na Twitteri render novej karty, postavenej na architektúre druhej generácie RDNA.

AMD už niekoľko mesiacov chystá za oponou novú generáciu kariet, o ktorej však mnoho informácií spoločnosť neprezradila. Zverejnený vizuál ale odhaľuje, že karta zo série Radeon RX 6000 ponúkne nový systém chladenia v podobe troch ventilátorov a dvojicu 8-pinových zdrojových konektorov.

V prípade odhalenej karty menšiu úroveň hluku zabezpečí práve spomínaná trojica obrovských axiálnych ventilátorov pracujúca pri nižších otáčkach. Tie budú sať vzduch a následne ho vyfukovať skrz chladiče späť do počítača, ktorý bude musieť byť vďaka tomu dostatočne chladený.

Z uniknutých informácií vieme, že novú líniu kariet postavia na druhej generácii architektúry RDNA, ktorá v porovnaní so súčasnou sériou ponúkne až 50 % zlepšenie efektivity využívania výkonu v pomere k energii. Čipy budú pritom vyrábané 7 nm procesom.

AMD

Rovnako sa očakáva, že karty dostanú jadro Big Navi, skloňované najmä v súvislosti s nadchádzajúcou generáciou kariet Radeon. Čipy postavené na jadre Big Navi a architektúre RDNA2 tak vstúpia na trh ako lacnejší konkurenti kariet GeForce RTX 3000 s Ampere architektúrou.

Karty zo série Radeon RX 6000 atakujú segment cenovo dostupného hrania v 4K za prítomnosti vlastnej technológie ray tracingu. Obrovskej karte s tromi ventilátormi sa síce podrobne venoval vo svojom videu aj YouTuber JayzTwoCents, no ešte pred jeho ukončením ponúkol rýchly záber na menšiu kartu s dvomi ventilátormi. Podľa jeho slov by mohlo ísť o prístupnejšiu kartu s označením Radeon RX 6700 XT. AMD pravdepodobne predstaví novú líniu kariet už na oficiálnej udaloti 28. októbra, kedy sa dočkáme ako ich cenoviek, tak aj presného dátumu uvedenia na trh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP