Pojem herný notebook vyvoláva u niektorých ľudí averziu, nakoľko je v tomto smere stále čo doháňať. Hlavne kvôli nedostatku miesta boli tieto notebooky ochudobnené o plnohodnotné komponenty, vďaka čomu dosahovali oveľa nižší výkon ako desktopove počítače s podobnou výbavou či cenou.

Vo väčšine dnešných notebookov môžeš nájsť procesory s dvoj, respektíve maximálne štvrojadrovými procesormi. Čo by si však povedal na to, ak by si mal v notebooku plnohodnotné osemjadro používané v desktope? Pri predstavení procesorov Ryzen od AMD bola prezentovaná aj táto možnosť využitia. Netrvalo to ani veľmi dlho a prvý takýto notebook bol predstavený spoločnosťou Asus.

Asus ROG Strix GL7027C

Asus v tomto prípade nerobil žiadne kompromisy a ako procesor použil 8-jadrový (16 vlákien) AMD Ryzen 7 1700. Ide o rovnaký procesor, ktorý sa používa aj v desktopových zostavách. Jediná zmena však nastala v znížení základných taktov na rovné 3 GHz. Dostupné je však aj Turbo, ktoré procesor dokáže krátkodobo pretaktovať až na 3,7 Ghz. Toto obmedzenie bolo nutné najmä kvôli TPD 65 W, kde by bol pri zachovaní pôvodných taktov značný problém s chladením.

Grafické úlohy má na starosti AMD Radeon RX580 so 4 GB pamäťou. Vzhľadom k výkonným komponentom musel výrobca myslieť aj na netradičné konštrukčné rozmery. Konkrétne tak ide o notebook so 17-3″ IPS displejom s Full HD rozlíšením a podporou technológie FreeSync. Ďalej vo výbave nájdeš 32 GB pamäte RAM typu DDR4, 256 GB SSD disk a 1 TB pevný disk s rýchlosťou 5400 ot./min..

Čo sa týka konektivity, nechýba Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, čítačka SDXC kariet, 1 x USB-C a 3 x USB 3.0 port, ethernet, HDMI, mini Displayport a kombinovaný výstup na slúchadlá. Celkové rozmery notebooku sú 41,4 x 28 x 3,3 cm s hmotnosťou 3 kg. Cena bola stanovená na približne 1250 €, čo rozhodne nie je až tak prehnaná čiastka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú