Problém s bývaním trápi mnoho ľudí nielen na Slovensku, ale takmer po celom svete. Ceny nájmov, bytov, domov či pozemkov neustále rastú a mladý človek má len veľmi málo možností, ako by sa mohol osamostatniť. Ponuka z Amazonu by však mohla byť pre niekoho veľmi zaujímavá, aj keď sa nejedná o to najlepšie riešenie – píše CNBC.

Čínska spoločnosť Hebei Weizhengheng Modular House Tech Co. (WZH Group) prišla so zaujímavou ponukou bývania, ktorá zaujme nielen jednotlivcov. Za sumu približne 23 000 eur si môžeš zakúpiť kontajnerový dom s rozmermi 5,4 x 1,2 metra (možnosť rozšírenia na 5,8 x 2,25). Výhodou takéhoto „domu“ je to, že sa jedná o modulárne riešenie, ku ktorému môžeš kedykoľvek pripojiť ďalšiu kontajnerovú jednotku a obytnú plochu si rozšíriť podľa vlastného uváženia.

Malé domy sú „IN“

Cena je aj na naše pomery relatívne prijateľná a dosahuje približne polovicu toho, než za akú sumu sa predáva garsónka v ktoromkoľvek krajskom meste na Slovensku. V cene je už zahrnuté kompletné zariadenie (kuchyňa, nábytok, toaleta) a dokonca aj solárne panely, z ktorých môžeš čerpať elektrickú energiu. Samozrejmosťou je aj možnosť napojiť dom na verejnú elektrickú sieť. Kompletné zariadenie je síce veľmi jednoduché, avšak funguje bez akýchkoľvek problémov.

Záujem o takéto domy je predovšetkým v USA, Austrálii, Kanade či Nemecku, kde ich využívajú študenti ako alternatívu k internátnemu ubytovaniu. Možností využitia je však veľa. Kontajnerový dom môže byť využitý aj ako predajňa či kancelária.

Podobný spôsob bývania sa spopularizoval aj s čoraz silnejším tlakom na ochranu životného prostredia. Bývanie v malom totiž spotrebuje menej materiálu na výstavbu a aj samotná spotreba energie na prevádzku je omnoho menšia. Podľa výskumu v USA až 63 % mladých ľudí uvažuje o kúpe bytu, ktorý má obytnú plochu menej ako 60 m2.

NAHB: Až 53 % respondentov uviedlo, že chce alebo rozmýšľalo nad kúpu domu, ktorý má menej ako 60 m2

V konečnom dôsledku môže takéto bývanie ušetriť aj množstvo výdavkov na nájom. Predovšetkým pre Američanov ide o skvelý spôsob bývania, nakoľko je pre nich cena 26 000 dolárov prijateľnejšia a rovnakú sumu, ak nie väčšiu minú ročne na nájom.

Aj keď Amazon konkrétne tento kontajner nedoručuje na Slovensko, aj u nás existuje veľa spoločností, ktoré sa na ich stavbu špecializujú. Stačí si ich vyhľadať na internete a presvedčiť sa, že aj kontajnerový dom môže byť architektonickým skvostom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom