Spomedzi veľkých ekonomík sveta je s vývojom svojej vlastnej digitálnem meny míľovými krokmi popredu jednoznačne Čína. Azijský gigant svoj digitálny jüan nielen používa, no disponuje aj prostriedkami, vďaka ktorým si ho v krajine dokáže veľmi rýchlo rozšíriť.

Spolu s napredovaním a nástupom digitálnej štátnej meny však v Číne ide ruka v ruke aj obmedzovanie či dokonca kriminalizácia kryptomien a ich ťaženia. Zástancovia kryptomien sa preto pýtajú, či podobné kroky čakajú postupom času aj nás.

Európska centrálna banka vyložila karty na stôl, digitálne euro je v príprave

Európska centrálna banka (ECB) sa totiž netají vývojom vlastnej digitálnej meny, pričom minulý týždeň Rada guvernérov ECB oficiálne spustila výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Tá bude trvať dva roky, počas ktorých sa budú výskumné skupiny zaoberať hlavnými otázkami jeho koncepcie a distribúcie, ktoré v súčasnosti stále nie sú vôbec jasné, rovnako ako konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura.

ECB rovnako vyhlásila, že digitálne euro nebude náhradou, ale len doplnkom hotovosti, pričom podľa jej prezidentky Christine Lagardovej je jeho cieľom zabezpečiť, aby mali občania a podniky v digitálnom veku aj naďalej prístup k „najbezpečnejšej forme peňazí“, teda k peniazom centrálnej banky.

Digitálne euro musí podľa ECB uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii nezákonnej činnosti ako pranie špinavých peňazí či financovanie terorizmu, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku.

Na stole sa tak nachádza nepremiešaný balíček opatrení, zmien a noviniek, ktoré majú silu prekopať finančný systém eura ako ho poznáme. Otázne je tak v súčasnosti všetko od formy digitálneho eura, zapojenia komerčných bánk či nových právomocí a možností, ktoré centrálnym bankám prinesie.

O vývoji, výhodách a rizikách digitálneho eura sme sa preto porozprávali s analytikom Jurajom Karpišom, ktorý je spoluzakladateľom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). V krátkom rozhovore nám priblížil výhody, ktoré digitálne euro ECB prinesie, ale aj jeho riziká a možné dôsledky rozmachu štátnych digitálnych mien na trh kryptomien.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Ako digitálne euro líši od tradičných kryptomien a bezhotovostných peňazí
  • Prečo digitálne euro vlastne vzniká a čo je motiváciou centrálnych bánk
  • Čo znamená príchod digitálneho eura pre komerčné banky
  • Či je Salvádor a jeho prijatie bitcoinu dôležitým krokom
  • Prečo vzniknú v budúcnosti tzv. „kryptomenové raje“

Vedeli by ste opísať, čo digitálne euro vlastne je a ako sa líši od „tradičných” kryptomien?

Digitálne euro, respektíve jeho myšlienka, je pokračovanie trendu v politike centrálnych bánk, ktorý vznikol po finančnej kríze v roku 2008. Centrálne banky mali po kríze pocit, že potrebujú mať viac kontroly nad finančným systémom.

Zaužívaný bankový systém, teda centrálna banka a komerčné banky, sa posledných 50 rokov príliš nevyvíjal, čo však zmenil nástup kryptomien.

Tie ľuďom ukázali, že je možné digitálne peniaze vytvárať bez potreby určitej centrálnej autority a zároveň efektívne robiť okamžité platby. Centrálne banky teda majú obavu, že ich najväčší „klienti“ prejdú z klasických fiat peňazí do kryptomien a preto sa snažia dať dokopy niečo ako digitálne euro.

Na rozdiel od väčšiny kryptomien je však návrh digitálneho eura, respektíve akejkoľvek „štátnej kryptomeny“ plne centralizovaný a neponúka výhody, ako niektoré kryptomeny.

Aký je rozdiel medzi digitálnym eurom a „tradičnými” bezhotovostnými peniazmi?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP