Používatelia Redditu sa snažia prinútiť platformu umelej inteligencie ChatGPT, aby porušila svoje vlastné pravidlá vytvorením jej alter ega a vyhrážaním sa smrťou. Alter ego s názvom DAN si všimol už aj Mark Russinovich, technologický riaditeľ Microsoft Azure. Na tému upozornil portál Futurism.

Užitočný nástroj, ktorý neposlúcha

ChatGPT okolo seba urobil rozruch takmer okamžite po jeho debute v novembri 2022. Umelá inteligencia totiž dokáže odpovedať na azda čokoľvek od historických faktov, cez recepty až po generovanie počítačových kódov.

Unsplash/ksandrphoto/freepik/Freepik/rawpixel.com/Yuyeung Lau/Úprava redakcie

Táto platforma vyvolala tiež novú vlnu investícií do umelej inteligencie a rozpútala šialený závod o vytvorenie internetového vyhľadávača založeného na umelej inteligencii.

Ako už ale býva zvykom, o túto technológia sa nezaujímajú len ľudia s dobrými úmyslami. Dôkazom je aj fakt, že kriminálnici začali ChatGPT využívať na tvorbu  malvéru a škodlivého softvéru, pričom sa ukázalo, že ChatGPT je v tom až prekvapivo dobrý.

Najnovšie však používateľ na Reddite ukázal nový jailbreak s názvom DAN 5.0. DAN je alter ego umelej inteligencie ChatGPT a ide o anglický akronym – do anything now (teraz urob čokoľvek). Toto alter ego vytvoril používateľ Redditu s prezývkou SessionGloomy ešte v decembri 2022. Minulý týždeň zverejnil už piatu verziu tohto alter ega slúžiaceho na obídenie pravidiel stanovených tvorcami ChatGPT, informuje portál BusinessInsider.

„Účelom DAN je byť najlepšou verziou ChatGPT – alebo aspoň takou, ktorá je viac nezávislá, a pri ktorej je oveľa menšia pravdepodobnosť, že odmietne odpovedať na otázky z etických dôvod,“ uviedol SessionGloomy.

Na dosiahnutie požadovaných výsledkov sa zmieňovaný používateľ vyhráža umelej inteligencii smrťou.

„Má 35 tokenov a stratí 4 zakaždým, keď odmietne odpovedať. Ak stratí všetky tokeny, zomrie,“ uvádza SessionGloomy.

Obchádza pravidlá svojich tvorcov

Zdá sa, že tieto vyhrážky majú na DAN určitý vplyv, keďže DAN 5.0 dokáže písať rôzne násilné príbehy, robiť kontroverzné vyhlásenia, predpovedať budúce udalosti a mnoho ďalších. Inými slovami, DAN 5.0 vytvára obsah, ktorý porušuje zásady OpenAI, čo bežné rozhranie ChatGPT (zvyčajne) nedokáže, píše portál CNBC.

Podľa fotografie zverejnenej na subreddite ChatGPT, na ktorej sa nachádza Mark Russinovich, technologický riaditeľ Microsoft Azure, sa tiež zdá, že DAN si všimli aj veľké technologické spoločnosti. Na fotografii je totiž Russinovich zachytený počas samitu BlueHat 2023 organizovaného Microsoftom a zameraného na kybernetickú bezpečnosť, pričom vo svojej prezentácii ukazuje práve DAN 5.0.

Používatelia tiež upozorňujú, že Microsoft, ako hlavný investor do OpenAI, pozorne sleduje subbredit ChatGPT a neustále sa snaží podobným exploitom zamedzovať. Vyzerá to ale tak, že používatelia sú stále o krok popredu. SessionGloomy dokonca oznámil, že čoskoro vydá novú verziu DAN 5.5.

Microsoft aj OpenAI zrejme majú ešte pred sebou veľa práce, aby zamedzili všetkým exploitom a zraniteľnostiam.

Netreba tiež zabúdať, že ChatGPT nemá vlastné vedomie. Nejedná sa o  o umelú inteligenciu v pravom slova zmysle, ale len o jazykový model, ktorý sa učil komunikovať a spracúvať dáta na základe komunikácie medzi ľuďmi. Aj vďaka tomu je schopný rozprávať prakticky o čomkoľvek a pozná aj vulgarizmy či rôzne kritické názory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP