Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) vydala novú správu týkajúcu sa klimatických zmien a globálneho otepľovania, jej prognózy nie sú ani trochu lichotivé. V najbližších piatich rokoch sa môže Zem otepliť nad kritickú hranica, šanca je pritom 50 na 50, informuje Inside Climate News.

Prekročíme 1,5 °C

Zem podľa WMO čoskoro prekročí hranicu priemerného svetového oteplenia o 1,5 °C. Jedná sa síce o hodnotu stanovenú Parížskou dohodou, napriek tomu ale nemusí ísť o jej vyslovené porušenie. Rozhodne sa však jedná o katastrofu, ktorej zvrátenie sa zdá čoraz nemožnejšie.

Šanca 50-50 na celkové oteplenie o 1,5 °C je o to hrozivejšia, že nie je definitívna. Ak totiž k tomuto prekročeniu nedôjde v najbližších piatich rokoch, s oveľa vyššou pravdepodobnosťou k nemu príde o pár rokov neskôr. Nanešťastie tomu nasvedčujú dáta z posledných rokov, keďže emisie skleníkových plynov neprestali narastať od podpísania Parížskej dohody.

freepik

„Je tu veľký potenciál pre nedorozumenie, obzvlášť ak hovoríme o vyhýbaní sa limitom nebezpečného planetárneho otepľovania. Keď hovoríme o potrebe vyhnutiu sa otepleniu o 1,5 °C v kontexte klimatických zmien, hovoríme o dlhodobom trende, nie o hodnotách pre konkrétne roky,“ vysvetľuje klimatický vedec Michael Mann.

Katastrofa nás neminie

Porušenie Parížskej dohody síce definitívne nie je, rovnako na tom ale nie je blížiaca sa katastrofa. Tá môže mať kvôli klimatickým zmenám niekoľko podôb a jednou z nich je napríklad nezadržateľne rastúca teplota oceánov.

V nich žije ohromné množstvo rôznych živočíšnych a rastlinných druhov, ktoré sú pre klímu kritické a zároveň má ich teplota vplyv aj na hladinu.

Udrží sa dlhodobo?

„Čoho sa však bojíme v rámci klimatických zmien je hrozba, že sa línia trendu udrží nad úrovňou 1,5 °C a to sa pravdepodobne nestane najbližšie desaťročia,“ tvrdí Mann a zároveň dodáva, že priemerná celosvetová teplota každoročne stúpa a v blízkej budúcnosti spomínanú hranicu predsa len prekročí, píše USA Today.

freepik

Keď teplota po prvá raz prekročí oteplenie v porovnaní s teplotami pred priemyselnou érou o 1,5 °C, podľa vedcov pôjde väčšmi o mediálnu udalosť, než o skutočne klimatickú. Parížska dohoda je podľa nich o dlhodobých cieľoch a nie o teplotách v jednom konkrétnom roku, ktoré sa môžu následne na krátku dobu opäť stabilizovať.

Napriek tomu sú vyhliadky veľmi zlé a podľa vedcov je šanca na najteplejší rok do roku 2026 až 93 %. Predovšetkým však ani to najhoršie oteplenie neznamená, že sa má ľudstvo vzdať klimatických cieľov a prestať sa snažiť o prechod na obnoviteľné zdroje a o redukovanie svojich emisií skleníkových plynov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú