Aktualizované 9. novembra: Najhoršie obavy mnohých zamestnancov firmy Meta sa potvrdili. Bloomberg informuje, že vlastník sociálnej siete Facebook prepustí až 13 % zamestnancov, teda približne 11-tisíc ľudí.

Vzhľadom na obrovské čísla môže ísť o rekord, aký od pádu DotCom bubliny v technologickom svete nemá obdoby. Facebook (Meta) bol navyše spolu s Amazon, Google či Apple považovaný za firmu, ktorá prakticky ovláda internet. Ako sa však ukazuje, chyby manažmentu a šialené naberanie zamestnancov v čase pandémie si teraz vyberajú svoju daň.

Mark Zuckerberg zároveň oznámil plány na mohutné šetrenie a zmrazenie náboru nových ľudí počas prvého kvartálu budúceho roka.

Pôvodný článok zo 7. novembra 2022: Facebook neprežíva práve najlepšie obdobie. Pre obrovské množstvo konšpirácií a dezinformácií v jeho obsahu leží v žalúdku európskym regulátorom, na päty mu čoraz viac dýcha TikTok a šéf Mark Zuckerberg je posadnutý skôr svojou srdcovkou Metaverse, než každodenným chodom hlavných zdrojov príjmu. Práve Metaverse však môže byť kolosálnym šliapnutím vedľa, o ktoré bežný používateľ nebude mať najmenší záujem.

Že pri týchto úvahách nevaríme z vody dokazuje aj pohľad na aktuálnu hodnotu akcií firmy Meta, ktoré už od začiatku roka stratili vyše 70 % a žiadna záchrana nie je na obzore. Ako informuje aj The Guardian, minulý mesiac prišla firma s vyhlásením, na základe ktorého zaznamenala pokles tržieb okolo 80 miliárd dolárov a to musí mať za následok nevyhnutné prepúšťanie. O prácu by už tento týždeň mohlo prísť tisícky ľudí, informuje Wall Street Journal. Podľa neho musí firma okažite ušetriť aspoň 10 % nákladov.

Zuckerberg je pochopiteľne v oficiálnych vyhláseniach miernejší, ale aj jeho slová potvrdzujú, že čosi príde: „V roku 2023 zameriame naše investície na oblasti rastu iba s vysokou prioritou,“ povedal vedúci spoločnosti Meta Mark Zuckerberg pred ohláseným prepúšťaním. „To znamená, že niektoré tímy budú zmysluplne rásť, ale väčšina iných tímov zostane v priebehu budúceho roka rovnaká alebo sa zmenší.“

Očakávame, že rok 2023 skončíme buď ako približne rovnako veľká, alebo dokonca o niečo menšia organizácia, než ako sme dnes.“ Tieto slová môžu smelo naznačovať, že prepúšťanie bude nakoniec realitou a v technologickom svete, ktorý nezažil korekciu od čias prasknutia DotCom bubliny, môže trhať rekordy. Práve nepretržitý rast nevyhnutne znamená, že v spoločnosti sú procesy alebo zamestnanci, ktorých udržiavanie nie je práve najefektívnejšie.

Meta podľa WSJ navyše naberala aj počas posledného pandemického obdobia – veď len v rokoch 2020 a 2021 jej spolu pribudlo 27-tisíc zamestnancov a ďalších 15 344 v Meta začalo pracovať počas prvých troch mesiacoch roka 2022. To nie je udržateľné ani v tej najšialenejšej utópii a pre akéhokoľvek giganta.

V roku 2023 zameriame naše investície na oblasti rastu iba s vysokou prioritouTo znamená, že niektoré tímy budú zmysluplne rásť, ale väčšina iných tímov zostane v priebehu budúceho roka rovnaká alebo sa zmenší,“ hovorí dnes Zuckerberg.

Čo sa to deje, Mark?

Facebook však nezabíja len súboj s TikTokom, ale aj politika Applu, ktorý od minulých verzií iOS umožňuje používateľom zakázať sledovanie ich správania naprieč navštevovanými stránkami, čo Facebooku spôsobuje výrazné výpadky na príjmoch z reklám.

Ďalšie peniaze podľa denníka Meta pálila na rozvoj umelej inteligencie a výpočtový výkon, napríklad aj pri spúšťaní Reels, teda krátkych videí. Ďalšie milióny míňa sám Zuckerberg v už spomínaných hrách s Metaverse, alebo aj vývoji VR okuliarov, ktoré sú však na trhu už roky bez toho, aby prerazili do mainstreamu. Tento segment už firmu stál 15 miliárd len za tento rok a výsledok je viac než žalostný – Horizon Worlds, teda slávny Metaverse má menej než 200-tisíc používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú