SpaceX sa chystá na dnešný let rakety Falcon 9 s kozmickou loďou Dragon, ktorá na palube ponesie množstvo vedeckých experimentov a kľúčových zásob pre astronautov. Misia CRS-22 je len druhá misia z druhej fázy programu Commercial Resupply Services, informuje Everyday Astronaut. Na palube sa nachádzajú mladé kalamáre, tardigrady (pomalky), umelá oblička a mnoho ďalšieho.

Aktualizácia 5. júna:

Kozmická loď Cargo Dragon 2 úspešne dokovala a pripojila sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici, dvanásť hákov zachytilo kapsulu k dokovaciemu portu. Proces prebehol bez problémov a astronauti na ISS sú pripravení prevziať zásoby a vedecké experimenty do vlastných rúk.

Aktualizácia 19:42:

Kapsula Dragon sa oddelila od druhého stupňa rakety Falcon 9 a je na svojej ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Ide o vôbec prvú kapsulu Dragon, ktorá nesie už v minulosti použitý tepelný štít. O misii budeme ďalej informovať počas dokovania s ISS.

Aktualizácia 19:37:

Prvý stupeň bez problémov pristál na autonómnej lodi OCISLY, čím zavŕšil svoju prvú misiu. Druhý stupeň s kozmickou loďou Dragon pokračuje vo svojej plánovanej trajektórii.

Aktualizácia 19:29:

Falcon 9 s kozmickou loďou Dragon úspešne vzlietol a naberá rýchlosť. Všetky systémy sú v dobrom stave a hodnoty sú nominálne, veľké množstvo vedeckých experimentov práve mieri do vesmíru.

Úplne nová raketa, testovací zážih motorov tentoraz vynechali

CRS-22 má odštartovať dnes 3. júna o 19:29 nášho času z Kennedyho vesmírneho centra na Floride. Experimenty a zásoby na palube nákladnej kozmickej lodi Dragon C209 vynesie do kozmu raketa Falcon 9. Jej prvý stupeň nesie označenie B1067 a ide o jej úplne prvý let.

NEPREHLIADNI
Armáda USA podporí Starship obrovskou investíciou. SpaceX sa postará aj o ďalšie súkromné lety do vesmíru

Falcon 9 väčšinou pred letom vykoná skúšobný zážih motorov, čo sa však v prípade tejto misie nestalo. NASA a SpaceX sa totiž zhodli na tom, že testy vykonané vo vývojovom stredisku v McGregore sú postačujúce. Živý prenos tohto letu je možné neskôr sledovať na oficiálnom vysielaní SpaceX a o kľúčových momentoch jeho priebehu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

SpaceX

Prvý stupeň sa po oddelení od druhého pokúsi o pristátie na mori, konkrétne na autonómnej lodi OCISLY (Of Course I Still Love You). Opakovateľne použiteľná je aj samotná kapsula Dragon, ktorá môže v budúcnosti zásobovať ISS znovu.

Mladé kalamáre, tardigrady a nové solárne panely

Hmotnosť nákladu dosahuje len približne 3 328 kg a značnú časť tvoria práve vedecké experimenty rôznych tímov a univerzít. Azda najroztomilejším nákladom sú mláďatá kalamárov, ktoré letia v rámci projektu UMAMI. Cieľom projektu je výskum vplyvov mikrogravitácie na užitočné interakcie medzi zvieratami a mikróbmi. Výskum môže pomôcť zlepšiť ochranu takýchto symbiotických živočíšnych vzťahov v kozme aj na Zemi.

Na palube sa tiež nachádzajú tardigrady, miniatúrne živočíchy známe tiež ako vodné medvedíky. Tie sú schopné tolerovať extrémne podmienky a cieľom projektu je identifikácia a lepšie pochopenie stresových faktorov, ktoré vo vesmíre vplývajú na astronautov. Vedci už dnes vedia, že tardigrady dokážu vo vesmíre prežiť a dokonca sa aj množiť.

Thomas Boothby, University of Wyoming

Dragon prinesie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu aj nové solárne panely iROSA, ktoré navýšia produkciu energie. Tieto solárne panely sú veľmi kompaktné a je možné ich rozbaliť a každé z týchto polí je schopné generovať vyše 20 kW elektrickej energie. Celkovo ich ISS dostane až šesť, a to počas troch misií CRS. CRS-22 nesie už druhý pár týchto solárnych panelov.

Umelá oblička, pevnejšia bavlna či vývoj virtuálnej reality z Európy

Na palube misie CRS-22 sa nachádza aj projekt Európskej vesmírnej agentúry s názvom Pilote. Ide o výskum a test diaľkového ovládania robotických ramien a vesmírnych plavidiel pomocou virtuálnej reality či na báze simulovaného hmatu a pohybu. Tento výskum je nutné vykonať priamo v kozme, keďže na Zemi fungujú úplne iné ergonomické princípy, píše NASA.

DE PRADA Thierry

Ako sa ukázalo, niektorí astronauti sú vo vesmíre náchylnejší k obličkovým kameňom. Projekt Kidney Cells-02 využíva malú vzorku živého tkaniva, pomocou ktorej chcú vedci skúmať vplyv nízkej gravitácie na formáciu mikrokryštálov, ktoré môžu mať za následok práve obličkové kamene.

V neposlednom rade posielajú vedci na ISS aj projekt TICTOC, pomocou ktorého chcú bližšie preskúmať vplyv štruktúry koreňového systému na odolnosť rastlín či ich efektivitu spracovania vody. Bavlna je dôležitý materiál s množstvom využití, pre jej produkciu je však potrebné množstvo vody.

NEPREHLIADNI
Prichádza skutočná konkurencia SpaceX. Znovupoužiteľná raketa Vulcan bude revolúciou celého trhu, na druhú koľaj odsunie všetkých

Projekt TICTOC má napomôcť vytvoriť rastliny odolnejšie voči suchu. O výskum pestovania rastlín vo vesmíre majú záujem aj súkromné spoločnosti, a to najmä Nanoracks, ktorá chystá vlastnú vesmírnu farmu.

Moduly Axiom Space na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: Axiom Space

Aj keď Ruská Federácia ohlásila odchod od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice, jej púť zrejme tak skoro neskončí. Stále sa rozširuje a okrem množstva turistov sú pre ňu plánované aj mnohé prídavné moduly, ktoré vyvíjajú súkromné firmy.

Tie pripravuje aj spoločnosť Axiom Space, ktorá má naplánované už štyri misie so súkromnými posádkami, ktoré strávia na ISS niekoľko dní – vynesie ich tam opäť kozmická loď Crew Dragon.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú