Čerstvý Star Wars seriál Akolytka, ktorý aktuálne môžeš nájsť na streamovacej službe Disney+, má za sebou čerstvú piatu epizódu. Zdá sa, že zatracovaná televízna novinka konečne naskočila na správnu koľaj. Posledná časť divákov nechala v úžase a predstavila temnotu, akú sme v univerze Star Wars niekoľko rokov nevideli.

Diváci mu nič nedarovali

Seriál je zasadený do obdobia Vysokej republiky na vrchol zlatej éry rádu Jediov a vôbec prvýkrát divákov zavedie aj do tábora Temnej strany. V centre príbehu stojí vyšetrovanie vraždy majsterky Jediov, ktorá zástupcov mocného rádu privedie k prekvapivým zisteniam a odhaleniu Sithov.

Počas prvej štvorice epizód Akolytka zatiaľ prísľubu najtemnejšieho seriálu Star Wars nedostála. Príbeh sa miestami až príliš naťahoval, neprinášal veľa prekvapení a pozornosť bola Temnej strane venovaná skôr okrajovo. Výsledkom preto boli kritické ohlasy a slabé hodnotenia, Akolytka sa navyše stala aj terčom review bombingu.

Už na konci štvrtej epizódy sa však tempo zmenilo a na obrazovkách sa konečne objavil aj záhadný sithský lord. Ten sa v plnej sile prejavil v najnovšej piatej časti a diváci sú z ďalšieho smerovania seriálu nadšení. Akolytka má za sebou najvydarenejšiu a najbrutálnejšiu epizódu, ktorá priniesla prekvapivé udalosti a najväčší masaker Jediov od Epizódy III: Pomsta Sithov.

Diváci so seriálom vďaka prekvapivému zvratu konečne prejavujú spokojnosť, čo sa ukazuje aj na hodnoteniach na agregátových portáloch. Otázne je, či na zvrat v príbehu nedošlo príliš neskoro. Akolytka už má pred sebou iba posledné tri epizódy, finálnej časti sa predplatitelia Disney+ dočkajú 16. júla.

Star Wars: Akolytka
Lucasfilm

Nízke hodnotenia nie sú celkom na mieste

Aj napriek súčasnej chvále Akolytka zostáva najnižšie hodnoteným projektom v univerze Star Wars. Na portáli Rotten Tomatoes má seriál od divákov hodnotenie iba 14 %, čo znamená, že ho odporúča približne jeden z desiatich hodnotiacich.

Doposiaľ nelichotivý titul patril celovečernej snímke Star Wars: Poslední Jediovia, ktorá v roku 2017 vo veľkom rozdelila fanúšikovskú obec. Spomedzi seriálov je zatiaľ najnižšie hodnoteným titulom Boba Fett: Zákon podsvetia, ktorý v hodnoteniach nazbieral 55 %.

Za zlým hodnotením však stojí spomenutý review bombing, pričom dôvody účelne zlých hodnotení sú rôzne – od rozhodnutia tvorcov postaviť príbeh najmä na silných ženských hrdinkách, cez rasizmus voči hlavným postavám, až po kontroverzné príbehové rozhodnutia, ktoré sú podľa niektorých divákov poškvrnením celého univerza Star Wars a jeho odkazu.

Seriál Akolytka sme v našej redakcii mali možnosť vidieť v predstihu. Aj keď zďaleka nejde o bezchybnú televíznu novinku, nízke hodnotenia, ktoré ho sprevádzajú, neodrážajú jeho skutočné kvality. Viac v našich prvých dojmoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú