Určite si si všimol, že v poslednej dobe sa o umelej inteligencii rozpráva a píše azda všade. Hoci túto technológiu mnoho ľudí pozná najmä vďaka platformám ako ChatGPT či Bing Chat, ktoré dokážu generovať text nerozpoznateľný od toho ľudského. AI ale dokáže vytvárať aj obrázky a fotografie podľa príkazov používateľa.

Ako bude vyzerať svet?

Nedávno sa na internete objavilo fascinujúce video, ktoré zachytáva vizualizácie sveta v roku 3000. Tieto pôsobivé obrazy boli stvorené umelou inteligenciou na základe príkazov, pričom výsledky, ktoré prináša, sú naozaj pôvabné. Víziu budúcnosť pre mnohé krajiny sveta, vrátane Slovenska, vyobrazil používateľ AI Imaginary World na platforme YouTube.

Tieto obrázky nám dávajú predstavu o tom, ako by mohli krajiny vyzerať o približne tisíc rokov, alebo aspoň ako si ich predstavuje umelá inteligencia. Inými slovami, niekto dal danej inteligentnej technológii úlohu, aby vytvorila svoje vlastné verzie budúcnosti sveta a jednotlivých krajín.

A aký je výsledok? Mesta sú plné originálnych futuristických budov s nezameniteľnou architektúrou a technológiami, o akých sa nám zatiaľ ani nesníva. Príroda je úplne na nerozpoznanie od toho, ako ju poznáme dnes. Hoci ide iba o víziu toho, ako AI vidí budúcnosť na základe jej dostupných informácii a ukazuje, ako by sa náš svet mohol v budúcnosti vyvíjať.

USA otestovali hrozivú zbraň budúcnosti

Umelá inteligencia ale zvládne omnoho viac. Spojeným štátom sa totiž podarilo otestovať zbraň, ktorá má ohromný potenciál stať sa budúcnosťou armád a vojen. Dokonca sa zdá, že prítomnosť ľudí v nich bude len minimálna. Umelej inteligencii totiž zverili do rúk špičkový dron XQ-58A, ktorý nesie meno Valkyrie a sľubuje skutočne veľa.

V rámci testu dokázala umelá inteligencia pilotovať spomínaný dron po dobu až približne tri hodiny. Podľa expertov je potenciál obrovský a očakávajú, že bude vyvinutých niekoľko ďalších podobných systémov.

Bez človeka na palube môže byť takýto stroj oveľa jednoduchší a efektívnejší. Ak navyše nepotrebuje ani operátora na základni či niekoľko kilometrov od aktívneho bojiska, dokáže byť aj oveľa lacnejší. Armáda očakáva, že takýto systém bude v budúcnosti použitý aj v autonómnych stíhačkách, ktoré majú nahradiť tie dnešné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú