Zdá sa vám, že váš iPhone, iPad či MacBook sa akosi rýchlo vybíja? Už na plné nabitie nevydrží toľko ako v minulosti? Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako tento nepríjemný problém eliminovať. Základom je však porozumenie Apple power managementu. To nám objasnili experti z FixServis, ktorí prezradili viacero praktických tipov.

Hneď prvou vecou, na ktorú by ste si mali dávať pozor už hneď od kúpy nového zariadenia, je správna prevádzková teplota. Odborníci z FixServis.sk nám potvrdili, že Apple batérie sa najlepšie cítia pri teplotách 16 – 22 stupňov Celzia. V takomto rozpätí sa najmenej opotrebujú a dokážu poskytnúť svoj plný výkon.

Problém môže nastať, pokiaľ by ste svoj iPhone, iPad či MacBook dlhodobo prevádzkovali v teplotách nad 35 stupňov Celzia alebo pod 0 stupňov Celzia. To isté platí aj pre Apple Watch. Vtedy už môže dochádzať k rýchlejšiemu vybíjaniu a väčšiemu opotrebeniu. Čo to znamená? Batérii začne klesať kapacita, teda ani pri plnom nabití nedokáže uschovať toľko energie ako nová. Zariadenie sa tak bude rýchlejšie vybíjať.

Unsplash / Igor Son

Nebezpečenstvo spojené s obalom

Odborníci z FixServis upozorňujú na to, že pod kratšiu životnosť batérie sa môže podpísať aj obal na iPhone či iPad. Ten častokrát negatívne ovplyvňuje chladenie, teda baterka sa dokáže prehrievať. A to najmä počas nabíjania. Pokiaľ chcete predĺžiť jej životnosť, kúpte si skutočne kvalitný obal, ktorý neobmedzuje chladenie. Respektíve, kryt pri nabíjaní dajte vždy dolu.

Apple power management a aktualizácie

Komplexný systém energetického manažmentu zariadení Apple sa neustále vyvíja. S novými verziami operačného systému obvykle prichádzajú aj zmeny v oblasti úspory energie. Teda, po aktualizácii môže vaše zariadenie vydržať dlhšie na jedno nabitie. Dbajte na to, aby ste svoj iPhone, iPad, Mac, prípadne vaše Apple Watch aktualizovali na najnovšiu verziu OS. V takom prípade budete mať istotu, že Apple power management bude fungovať čo najefektívnejšie.

Skontrolujte si stav batérie

V nastaveniach vášho zariadenia nájdete položku „Batéria“. Po jej rozkliknutí sa dostanete do menu batérie, kde uvidíte napríklad to, ktoré aplikácie sú najväčším „žrútom“ energie. Hneď tak viete, že keď obmedzíte ich používanie, zariadenie vám na plné nabitie dokáže slúžiť dlhšie.

V menu batérie nájdete aj možnosť „Zdravie batérie“, kde uvidíte aktuálnu kapacitu. V prípade nového zariadenia by mala byť na úrovni 100 %, no s postupom času bude klesať. Pokiaľ sa dostane na hodnoty okolo 80 %, batériu je vhodné vymeniť za novú. Pri väčšom poklese kapacity sa zariadenie bude citeľne rýchlejšie vybíjať a často nie je schopné poskytovať optimálny výkon.

Unsplash / Michal Kubalczyk

Ako predĺžiť výdrž batérie?

Experti z FixServis.sk nám prezradili aj niekoľko jednoduchých tipov, čo spraviť, aby vám baterka vo vašom iPhone, iPad či MacBooku vydržala slúžiť dlhšie bez neustáleho dobíjania.

  • Vypnite všetky aplikácie, ktoré nepoužívate. Pokiaľ ich necháte bežať na pozadí, budú zbytočne odoberať malé množstvo energie a skracovať tak výdrž batérie.
  • Pokiaľ ich nevyužívate, vypnite aj lokalizačné služby, wi-fi či dátové pripojenia. Opäť tak ušetríte značnú časť energie.
  • Znížte jas displeja. Ten najmä v prípade MacBookov a iPadov dokáže výrazne ovplyvniť výdrž batérie.

Apple zariadenia majú zabudovaný aj Energy Saver – praktickú funkciu, ktorá v prípade nízkej úrovne nabitia automaticky obmedzí niektoré procesy v zariadení, aby posledné percentá baterky boli využité čo najefektívnejšie.

Praktický tip – pokiaľ vaše zariadenie plánujete dlhodobejšie skladovať, batériu nabite na 50 %. Každých niekoľko mesiacov ju priebežne dobite na polovicu. Budete tak mať istotu, že nepríde o svoju kapacitu.

Unsplash

Čo robiť, ak je batéria na pokraji životnosti?

Pokiaľ vám vaše zariadenie v menu batérie ukazuje, že jej kapacita je pod 85 %, je najvyšší čas na výmenu. Výhodou je, že nová batéria je pomerne lacnou záležitosťou. Vášmu iPhonu, iPadu či MacBooku prinavráti pôvodnú výdrž, ktorú mal, keď bol nový. Plus, procesor bude schopný pracovať na 100 %. Výmena batérie sa teda rozhodne oplatí.

Pokiaľ zháňate kvalitnú novú batériu do iPhone, iPad, MacBooku či Apple Watch, stačí zavítať do e-shopu FixServis.sk, cez ktorý si ju jednoducho objednáte. Ak máte záujem aj o jej výmenu, navštívte niektorý zo servisov FixServis, kde vám ju skúsení technici vymenia na počkanie.

Zdroje informácií: Apple.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú