banner-mate-9Displeje, ktoré nájdeme v našich smartfónoch, tabletoch a notebookoch žiaria natoľko jasne, že z nich vieme skvele čítať aj počas slnečného dňa. Cez noc je však displej nepríjemný pre ľudské oko a práve preto je pozeranie do displeja počas noci zlý nápad, a odstránenie tohto zlozvyku je pre väčšinu ľudí veľmi ťažké.

Naše telo sa prirodzene riadi spánkovým cyklom, ktorý nám počas dňa pomáha zostať hore, respektíve v noci pomáha s potrebným odpočinkom. Ak tesne pred spaním pozeráme do displeja nášho zariadenia, mozog ostane zmätený. Svetlo z displeja má na organizmus rovnaký efekt ako ranný pohľad na slnko, ktorý spôsobí, že naše telo prestane produkovať melatonín. Hormón melatonín spôsobuje, že naše telo dostáva signály o tom, že je čas na spanie. Nedostatok melatonínu môže viesť k spánkovým poruchám.

Funguje to takto:bi-graphics_bluelight-effects

Našťastie, existujú aplikácie ako f.lux alebo Twiglight, ktoré potláčajú modré svetlo na vašom displeji. Mnoho užívateľov potvrdzuje účinky týchto aplikácií a oranžový odtieň displeja vraj pôsobí na oči oveľa šetrnejšie. No je tu mnoho ďalších vecí, ktorých by sme sa mali pre lepší spánok vyvarovať. Najlepšie by bolo, ak by sme sa pred spaním vyhýbali naším zariadeniam, prípadne ich aspoň nenosili so sebou do postele.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP