Zvyčajne sú SSD disky neobsahujúce žiadne pohyblivé časti považované za mechanicky odolnejšie, ale i spoľahlivejšie pre ukladanie dát, ako ich tradičnejšie náprotivky v podobe HDD.

Nové testy však naznačujú, že to zrejme nebude tak celkom pravda. Na tému upozornil portál TechRadar.

Spoľahlivosť je takmer na rovnakej úrovni

Prevádzkovateľ cloudového úložiska Backblaze vo februári zverejnil štatistiky poruchovosti pevných diskov za minulý rok, teraz na svojich stránkach informoval o zaujímavom teste spoľahlivosti.

freepic.diller / freepik

V ňom spoločnosť analyzovala výkonnosť a spoľahlivosť SSD a HDD diskov, ktoré nielenže vykonávali rovnaké funkcie, ale fungovali pod rovnakým pracovným zaťažením a v rovnakom čase.

Ako píše portál PCGamer, Backblaze vo svojich centrách až do polovice roku 2018 využívala výhradne iba pevné disky (HDD).  V tomto období však cena SSD diskov klesla natoľko, že ich spoločnosť postupne začala využívať ako bootovacie jednotky. Fungovalo to dokonca tak dobre, že ich Backblaze nasadzovala stále častejšie a častejšie.

Blackblaze

V teste spoločnosť porovnala chybovosť celkovo 1666 SSD a 1607 pevných diskov. Celkovo z tohto množstva odišlo do „nebeských výšin“ 17 polovodičových diskov a až 619 pevných diskov.

Treba si však uvedomiť, že „priemerný vek SSD diskov je iba 14,2 mesiaca, zatiaľ čo priemerný vek HDD diskov bol až 52,4 mesiaca. Najstaršie SSD disky mali približne 33 mesiacov, zatiaľ čo najnovšie HDD mali 27 mesiacov,“ uvádza Backblaze na svojom webe.

Pevné disky boli v priemere až o tri roky staršie ako polovodičové disky, pričom ak sa vezme do úvahy aj fakt, že staršie disky sú náchylnejšie na poruchy, môžeme zrejme prehlásiť, že HDD boli v značnej nevýhode.

Ako píše portál TomsHardware, spoločnosť Backblaze začala s inštaláciou SSD diskov až v roku 2018, zatiaľ čo údaje o HDD diskoch pochádzajú už z roku 2013.

Blackblaze

Po odstránení tejto nevýhody, respektíve zohľadnení veku diskov, už výsledky testu skončili trochu inak.

Napriek tomu, že SSD disky vykazovali stále lepšiu spoľahlivosť, rozdiel v poruchovosti nebol nijak markantný. Zatiaľ čo ročná miera zlyhania SSD diskov predstavovala 1,05 % (17 kusov), pri HDD 1,38 % (25 kusov).

Blackblaze

Backblaze tiež poukázal na to, že miera zlyhania pevných diskov začala rapídne stúpať od roku 2018, teda v čase, kedy väčšina z nich odslúžila už 4 roky. Je teda celkom možné, že keď bootovacie SSD disky odslúžia toľko, čo ich tradičnejšie náprotivky, taktiež ich postihne rovnaký osud. Všetko však ukáže až čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú