Rýchly rozvoj technológií a nové globálne hrozby výrazne zvyšujú aj požiadavky na bezpečnostné systémy a ich multifunkčnosť. Kamerové systémy dnes musia byť schopné urobiť záznam, ktorý umožní identifikáciu osôb a rozpoznanie pohybu, reagovať na rýchlo sa meniace podmienky prostredia a zároveň odolávať stále sofistikovanejším pokusom o napadnutie celého systému, vrátane prenosu dát.

Znefunkčnenie kamery hodením kameňa alebo postriekaním farbou dnes nahradili napríklad laserové oslepovače či pokusy o hacknutie kamerového softvéru. Preto medzi základné požiadavky na kamerové systémy patria kvalita obrazu a jeho pokročilá analýza. 

„Panasonic patrí už roky k špičke v oblasti zabezpečovacej techniky, o čom svedčí napríklad nasadenie CCTV kamier počas Olympijských hier vo Vancouveri, Londýne alebo Soči. Dokazuje to aj spätná väzba od zákazníkov z verejného i súkromného sektora, od obchodníkov po členov bezpečnostných zložiek,“ hodnotí postavenie značky Petr Likeš z divízie Panasonic Business Systems.

Perfektný obraz cez deň aj  v noci

Panasonic do svojich kamier implementoval niekoľko systémov na podporu zobrazovania. Tradičným problémom kamier sú meniace sa svetelné a poveternostné podmienky. Preto režim Intelligent Auto (iA) automaticky optimalizuje parametre kamery pre optimálny obraz v rôznych podmienkach. S využitím plne automatickej uzávierky a clony, kompenzáciou protisvetla (až 144 dB), technológie Color Night Vision a stabilizácie obrazu dostane užívateľ aj pri 40-násobnom priblížení zreteľný a čitateľný obraz aj v noci.

Kombináciou týchto technológií je napríklad možné prečítať ŠPZ vozidla, ktorá je osvetlená prudkým svetlom za ním idúceho auta a ktorá by bola pri použití bežnej kamery viditeľná len ako jasný biely obdĺžnik. S kamerami Panasonic je tak možné značku bez problémov prečítať, pretože je schopná potlačiť nadmernú úroveň osvetlenia – podobne ako pri nasadení slnečných okuliarov na pláži. Farby dokáže kamera reprodukovať už pri osvetlení 0,6 luxu (pre predstavu, 1 lux je úroveň svetla v temnej miestnosti 1 meter od sviečky).

Rovnako sa kamera správa vo všetkých dynamických scénach, ako je napríklad vstup človeka z preslnenej ulice dovnútra budovy. Vďaka svetlu na pozadí scény takejto situácii ľudské oko nedokáže rozpoznať tvár, čo však pre kameru nie je problém. V úplnej tme je možné využiť kamery osadené infračerveným prísvitom /IR LED diódou / diódami.

Hmla ani sneh nie sú problém

S dodatočným sofwarom i-PRO Management získa užívateľ dobrý obraz aj za hmly – obraz je v rámci postprocesingu upravený tak, aby zvýraznil jasné kontúry. To možno prirovnať k manuálnemu posunu farebných kriviek pri úprave fotografií vo Photoshope, kedy majú niektoré predmety na fotografiu „vystúpiť“ do popredia.

Monitorovacie kamery si vedia poradiť aj s vodou. Za bežných okolností, ak napríklad prší, zostávajú na kamere kvapky, ktoré uviaznu na skle. Obraz je potom skreslený rozmazaný minimálne v mieste kvapiek, fotografie sú rozmazané. Tomu pomáha predísť technológia Clear Sight Coating, vďaka ktorej je povrch kamier upravený tak, že odpudzujú vodu a sneh a povrchová štruktúra bráni aj usadzovaniu prachu a nečistôt. 

Pokročilá analýza obrazu

Iba perfektný obraz  dnes už nestačí. S rastúcim množstvom kamier sú nutné nástroje, ktoré uľahčia prácu obsluhe systémov a prevezmú bežnú rutinu spojenú s monitorovacími systémami. Preto by mala byť dnes štandardnou súčasťou monitorovacích systémov analýza obrazu. Chýbať rozhodne nesmie detekcia pohybu, ktorú u kamier Panasonic predstavuje technológia a software i-VMD

„Vďaka i-VMD má užívateľ možnosť včas reagovať na udalosti, pri ktorých ho systém upozorní alebo vyvolá poplach. Môže ísť o narušenie, napríklad ak do definovaného priestoru snímaného kamerou vstúpi osoba alebo sa do neho dostane nežiaduci objekt (napr. auto).

Tiež môže ísť o upozornenie na osobu zdržiavajúcu sa dlhšiu dobu vo vymedzenej oblasti, detekciu osôb alebo áut smerujúcich nesprávnym smerom. Alebo tiež o manipuláciu s obrazom, napríklad ak dôjde k posprejovaniu kamery. Môže sa jednať aj o detekciu objektu, ktorý pribudol do záberu, ako je odložená batožina, alebo naopak jeho odstránenie (napr. krádež obrazu).

Taktiež je možné nastaviť upozornenie na prekročenie virtuálnej hranice v sledovanom priestore. Ide o funkcie, ktoré sú nepostrádateľné v oblastiach s vysokou koncentráciou osôb, a ktoré zároveň redukujú požiadavky na obsluhu tak z hľadiska množstva, tak jej záťaže „približuje možnosti technológií Panasonic Marián Lopúch zo spoločnosti Q4 Security.

Zobraziť celú galériu (3)
ilustračná snímka/Pexels

Nikto sa neschová

Pre situácie, kedy je vyžadovaná identifikácia osôb, ponúka Panasonic riešenie FacePro, ktoré patrí medzi najvýkonnejšie systémy na trhu. Okrem vysokého výkonu, vďaka ktorému je schopné do 1 sekundy porovnať danú osobu s 30 000 uloženými záznamami v databáze a počas 3 sekúnd ju vyhľadať medzi 5 miliónmi záznamov, ponúka pokročilé algoritmy pre detekciu na základe vplyvu veku, čiastočného zakrytia tváre (slnečné okuliare) alebo odvrátenej tváre. 

Systém je tak ideálny pre zachytenie nežiadúcich osôb ako vo verejnej doprave (letiská, stanice), ako aj v komerčnej sfére (štadióny, obchodné centrá), kde môže slúžiť na identifikáciu problémových fanúšikov alebo zlodejov (samozrejme túto skutočnosť musí upravovať návštevný poriadok a legislatíva).

Zdroj: TS

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom