Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najrevolučnejšia zmena v televíznom vysielaní prišla pred 12 rokmi, kedy začal proces digitalizácie a prechod z analógového na digitálne terestriálne vysielanie DVB-T. S tým prišla možnosť pre vznik ďalších televízií, ktoré mohli začať súčasne vysielať viacero programov na jednom kanály.

Aktualizované 20.2.2020 o vyjadrenie Slovanetu.

Postupom času však aj na Slovensko začali prichádzať rôzne streamovacie služby, objavovali sa internetové televízie, no klasické televízne vysielanie je stále akési gro každej domácnosti.

Niektoré televízie dokonca začali vysielať programy aj v 4K kvalite, iné sa zasa stále držia SD a HD programov. Pozreli sme sa na to, s akým bitratom vysielajú známi slovenskí operátori svoje programy. Odpoveď však v mnohých prípadoch nie je jednoznačná.

Pixabay

Na trhu s čiernou elektronikou sú dostupné aj tie najmodernejšie televízory, ktoré ponúkajú vysoké rozlíšenie obrazu a dokážu prehrávať obsah aj vo vysokom 4K či dokonca 8K rozlíšení, kde používateľ uvidí aj ten najmenší detail. Kvalita obrazu televízorov však v posledných rokoch neúmerne stúpla v porovnaní s kvalitou vysielania televízií.

Hoci si môžu majitelia takýchto televízorov pozrieť video obsah vo vysokom rozlíšení, klasické televízne vysielanie stále zaostáva. Drvivá väčšina operátorov ponúka svoje programy v SD kvalite, v lepších prípadoch v HD a v ojedinelých aj v 4K.

Prechod na vysielanie v 4K rozlíšení nie je taký rýchly, ako by si mnohí želali a ani v roku 2020 nie je veľa možností, ako sledovať bežné TV programy v takejto kvalite. Viac o vysielaní v 4K sa dozvieš v našom samostatnom článku.

Aké možnosti majú televízni operátori pri vysielaní programov?

Televízni operátori pritom pre vysielanie programov na Slovensku môžu využívať viaceré spôsoby a okrem stále populárnejšej internetovej televízie (IPTV) sú k dispozícii už spomínané DVB-T vysielanie (pozemské digitálne terestriálne vysielanie), DVB-C (digitálne televízne vysielanie cez kábel), či DVB-S (digitálne televízne vysielanie cez satelit).

Napriek niekoľkým možnostiam operátorov sa stále stretávame pri výbere balíkov s programami hlavne s SD a HD vysielaním. SD reprezentuje štandardné rozlíšenie, ktoré síce dokáže eliminovať „ghosting“ a šum analógového vysielania, no dnes už nie je pre mnohých zákazníkov operátorov dostačujúce. Pochopiteľne si každý žiada stále vyššiu kvalitu vysielania. Väčšina programov je v rôznych balíčkoch označená ako „HD“, teda vo vysokom rozlíšení.

Pixabay

Nie vždy je však poskytovaná rovnaká kvalita dátového toku pri týchto rozlíšeniach. Operátori môžu vysielať programy aj v tzv. štatistickom multiplexe, pri ktorom dostáva každý program potrebnú hodnotu dátového toku. Pri multiplexovaní ide o zlúčenie dátového toku pre viacero programov vzhľadom na požadovanú kvalitu. Práve štatistický multiplex potom dokáže divákovi poskytnúť potrebnú kvalitu a dátový tok podľa nárokov.

Vysielane výrazne ovplyvňuje aj použitý kodek

Samotnú kvalitu obrazu ovplyvňuje aj použitý kodek, ktorý u vysielateľa slúži na kódovanie a u diváka zasa na dekódovanie konkrétneho video obsahu, aby bolo možné vytvoriť obraz. Jeden z najčastejšie využívaných kodekov, H.264 (AVC), postupne nahrádza novší HEVC kodek, známy tiež ako H.265.

Ten oproti spomínanému kodeku poskytuje viacero výhod najmä v oblasti kompresného pomeru a kvality, kedy poskytuje pri rovnakom dátovom toku vyššiu kvalitu obrazu a pri bežnom vysielaní nevyžaduje taký bitrate ako AVC.

V akom bitrate vysielajú slovenskí operátori?

Vráťme sa však späť k slovenským operátorom. Ako sme už spomínali, najčastejšie sa stretávame pri pozeraní programov s SD a HD kvalitou vysielania. Zaujímalo nás, aký dátový tok využívajú operátori na Slovensku pri poskytovaní televíznych služieb a vysielaní programov.

Zistili sme, že niektorí stále využívajú kodek H.264 a niektorí už stavili na kvalitnejší HEVC kodek. Vo väčšine prípadov sme sa však stretli s odpoveďami, v ktorých nás operátori informovali o využívaní rôzneho dátového toku. Najlepšie možnosti pritom divákovi poskytne optika.

„Pri digitálnej káblovej televízii je maximálny bitrate pri HD staniciach až 15 Mbps a pri SD staniciach 6 Mbps. Bitrate závisí od kvality signálu dodávaného vysielateľom, resp. programerom, najvyšší je pri športových HD staniciach.

Pri internetovej televízii Horizon TV sa bitrate prispôsobuje rýchlosti pripojenia u zákazníka, aktuálne je maximálny bitrate pri HD staniciach 4.6 Mbps a pri SD staniciach 2.4 Mbps,“ informoval FonTech.sk Jaroslav Kolár z UPC.

Telekom

Slovenský Telekom nám potvrdil, že hodnoty dátového toku závisia od viacerých faktorov, ako napríklad od platformy, či vysielaného obsahu, kvôli čomu využíva spomínaný štatistický multiplex v prípade Magio TV a pri OTT službách (OTT – over the top, vysielanie programov internetom, kedy poskytovateľ televízie nemusí byť poskytovateľom internetového pripojenia) využíva adaptívny stream, aby sa zachovala maximálna kvalita obrazu, informoval FonTech.sk Pavel Ďurík, hovorca pre korporátne záležitosti spoločnosti Telekom.

„Vo všeobecnosti platí, že SD kanály majú dátový tok medzi 2,5 až 3,5 Mbps a HD kanály 4,5 až 6,6 Mbps. Ale napr. u kanálov náročných na obsah, ako sú dokumentárne alebo športové kanály, napr. pri BBC Earth sa môže bitrate pohybovať až na úrovni 12-14 Mbps,“ – dodal Pavel Ďurík vo vyjadrení pre našu redakciu.

Antik nás informoval o tom, že najlepšie možnosti majú diváci práve v pri optike, kedy nedochádza k zmene dátového toku.

„V prípade televíznej služby, ktorá je poskytovaná v rámci našej vlastnej optickej internetovej sieti, nedochádza k zmene bitratu na jednotlivých kanáloch a v rozlíšení v akom ich dostávame od vysielateľa, ich aj púšťame zákazníkom v tej najlepšej kvalite  – SD je zvyčajne a priemerne ako 4 mbit/s, HD – 10 mbit/s a 4K medzi 15-20 mbit/s.

V prípade služby poskytovanej mimo siete Antiku zvyčajne používame dátovo efektívny kodek HEVC, ktorý je pri HD kvalite v bitrate okolo 3,5 – 4 mbit/s a pri SD kvalite do 2 mbit/s (veľmi to opäť závisí od kvality zdroja streamu),“ – informoval FonTech.sk Ing. Vlastimil Lakatoš, vedúci televíznych služieb spoločnosti Antik Telecom.

Skylink

Skylink, pod ktorý patrí aj satelitná televízia freeSAT, taktiež využíva pri vysielaní programov štatistický multiplex ako Telekom, teda sa dátový tok prispôsobuje aktuálnemu vysielaniu a programy dostanú taký bitrate, aký potrebujú, čo vo svojom vyjadrení potvrdil Marek Němec, hovorca Skylinku.

Satro a RadioLAN sa do uzávierky článku k našim otázkam nevyjadrili.

Dátový tok pri vysielaní sa u operátora Slovanet taktiež mení podľa vysielaného programu, no líši sa aj od konkrétnej lokality a využitej technológie:

„Slovanet poskytuje televízne služby v rôznych kútoch Slovenska. V závislosti od lokality a technológie poskytujeme rôzne druhy streamov, snažíme sa postupne prinášať viac a viac HD staníc. Naše streamy majú bitrate od 3 – 12 Mbit/s, SD rozlíšenie v priemere 3 – 7 Mbit/s a HD rozlíšenie v priemere 7 – 12 Mbit/s. Bitrate sa samozrejme líši/ mení v závislosti od práve vysielaného programu, informovala FonTech.sk Stanislava Krajčovičová z oddelenia služieb spoločnosti Slovanet.

O2 využíva pri vysielaní v O2 TV kodek H.264 pre SD aj HD programy.

„Zákazníci si svoje HD a SD kanály s našou O2 TV môžu užiť s všeobecne používanou bitovou rýchlosťou v kodeku H264 pre oba typy rozlíšenia,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa O2, Tereza Molnár.

SWAN sa na naše otázky vyjadril nasledovne:

„O kvalite vysielania rozhodujú samotní vysielatelia. SWAN kvalitu obrazu a ani bitrate nijako nemení, v plnej kvalite sprostredkúvame vysielanie našim zákazníkom. Každý televízny kanál má pritom spravidla iný bitrate, napríklad: Jednotka HD má 9,4 Mbps, JOJ HD má 12,9 Mbps, Markíza HD má 14,4 Mbps,“ informoval FonTech.sk Matúš Benčík, hovorca spoločnosti DanubiaTel.

Orange (Úprava)

Orange nám opäť potvrdil, že najlepšie možnosti má divák pri optike, ktorá má najvyšší bitrate. Televízia Orange TV je dostupná cez internet, cez optiku a cez satelit.

„Čo sa týka kvality vysielania v rámci Orange TV, najvyšší dátový tok, pochopiteľne, poskytuje kapacitne prakticky neobmedzená optika, nižšie sú pri satelitnej či internetovej platforme. V každom prípade však platí, že dátový tok je v reálnom čase upravovaný tak, aby bol obraz v každom momente vysielania vysoko kvalitný.

HD stanice pri Orange TV cez optiku vysielame s bitrate-om priemerne 13-15 Mbit/s, pri satelitnej v rozmedzí 2,5-13 Mbit/s podľa potreby, internetová televízia ponúka štandardný dátový tok 6 Mbit/s. SD stanice vysielame v rozmedzí 2-8 Mbit/s,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk Ivica Hricová zo spoločnosti Orange.

Prechod od aktuálneho SD a HD vysielania programov na kvalitnejšie 4K je však už komplikovanejšou záležitosťou a veľa pritom závisí aj na samotných vysielateľoch, či technických a finančných riešeniach, ktoré sú pre takého vysielanie nevyhnutnosťou.

Aktuálne na Slovensku ponúka vybrané programy v 4K napríklad spoločnosť Skylink a Antik, no v minulosti si diváci mohli v 4K rozlíšení pozrieť Olympijské hry v roku 2016 od Telekomu a neskôr v takomto rozlíšení vysielala verejnoprávna televízia RTVS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú