Pamätáš si časy, keď nám po páde do vody z telefónu zostali akurát tak rozmazané fotky? Dnešné iPhony síce vydržia striekajúcu vodu či krátke ponorenie, pripomína Macworld, no občas ich aj tak zastihne nehoda a na displeji svieti nechcená hláška o vlhkosti. Vtedy zvyčajne siahneme po osvedčenom domácom triku: sáčok s ryžou.

Apple hovorí, že ryža nepomôže

Zatváranie vreciek plných ryže s mokrým telefónom sa stalo takmer folklórom. Teória je jasná: ryža nasaje vlhkosť a zachráni vnútornosti pred skratom. Svedkov úspešných „oživení“ sú tisíce.

Čo nerobiť v prípade namočenia iPhonu podľa Apple
  • Sušiť iPhone zdrojom tepla, stlačeným vzduchom alebo cudzím predmetom (vatovú tyčinku, papierovú vreckovku) v nabíjacom porte.
  • iPhone 12 a novšie majú vodeodolnosť do 6 metrov na 30 minút, takže riziko poškodenia vodou je menšie. No ak sa to predsa stane, na ryžu zabudni.

iPhone 15
Unsplash / Sophia Stark

Výskumníci však roky bijú na poplach: ryža je mýtus, skôr spomaľuje vysychanie a zvyšuje riziko poškodenia logickej dosky. A teraz sa k nim pridáva aj samotný Apple. V novom dokumente z roku 2024 dôrazne radí nepoužívať ryžu. Dôvod? Môže dovnútra natlačiť drobné čiastočky a spôsobiť ďalšie škody.

Našťastie, iPhony od modelu 12 dokážu vydržať ponorenie do vody až do hĺbky 6 metrov po dobu 30 minút. Riziko poškodenia vodou je teda menšie. No ak sa vám to predsa stane, zabudnite na ryžu a riaďte sa radami od Apple.

Čo robiť v prípade namočenia iPhonu podľa Apple
  • Jemne poklepať iPhone s otvoreným nabíjacím portom o dlaň, aby vytiekla prebytočná voda.
  • Umiestniť ho na suché, vetrané miesto.
  • Po 30 minútach skúsiť nabíjanie alebo pripojenie príslušenstva (kábel, slúchadlá).
  • Ak sa hláška vráti, nechať iPhone vo vetranom priestore až 24 hodín.
  • Ak ani po vyschnutí nenabíja, odpojiť a znovu pripojiť kábel a adaptér.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú