Kým takto pred rokom by si pri pohľade na skladacie smartfóny každý povedal, že ich kúpi len blázon, prelom minulého roku a začiatku roku 2020 je v tomto smere doslova revolučný. Klasické skladacie smartfóny ukázali svoje úskalia, predviedli slepú uličku do budúcnosti, no odokryli aj jeden segment, v ktorom môže tkvieť prelomový smer do ďalších rokov.

Reč nie je o ničom inom, ako o skladacích „véčkových“ smartfónoch, ktoré po viac ako dekáde opäť zažívajú renesanciu. Všetko to naštartovala nová Motorola RAZR a do potenciálne veľmi lukratívneho biznisu mihnutím oka naskočil aj Samsung. A tak tu máme nový Galaxy Z Flip, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako obrovská imidžovka, no v skutočnosti skrýva praktické prvky, ktoré ma pri používaní naozaj šokovali. Dokonca mu viem tak trochu odpustiť cenovku takmer 1500 €.

Návrat kompaktných rozmerov v najlepšom možnom čase

Každý sa dnes sťažuje, že smartfóny sú veľké a nepraktické. Namiesto toho, aby výrobcovia bojovali so zmenšovaním rozmerov, zákonite nutným zmenšovaním kapacity batérií a redukovaním hardvérových vlastností, novodobé „véčka“ sú veľmi prakticky vyzerajúcou alternatívou. Galaxy Z Flip má v zloženom stave 73,6 x 87,4 mm rozmery a do ruky padne ako uliaty. Rozložíš ho a máš v ruke plnohodnotný veľký mobil so 6,7-palcovým displejom na konzumáciu akéhokoľvek obsahu. Praktické, čo povieš?

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Vo vrecku nohavíc pôsobí nerušivo a skutočne ho zmestíš na akékoľvek miesto, no nemotorne pôsobí prvých pár hodín samotné otváranie, ktoré je trochu náročnejšie a jednoručné, a v dnešnej dobe zaužívané ovládanie smartfónov tu nebude fungovať. Samsung odporúča a odporúčam to aj ja, aby si pri otváraní používal obe ruky. Len tak ľahko sa síce samotný smartfón nepoškodí, no istota je guľomet a je to výrazne praktickejšie.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Z Flip má dva pánty, ktoré vedia udržať konštrukciu aj čiastočnom otvorení, kedy je jedna časť rovno na zemi a druhá vo zvislej polohe. Práve pánty mi v mnohých prípadoch prišli až príliš tuhé a ak máš jednu ruku plnú nákupov a napríklad v druhej chceš Z Flip otvoriť, nepôjde to. V dnešnej dobe pri častom odpisovaní na správy a kontrolovaní notifikácií to teda môže pôsobiť pomerne otravným, až nepraktickým dojmom.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Zadná sklenená strana je poriadne šmykľavá, a tak originálny kožený či iný kryt padne v tomto prípade naozaj vhod. Veľkým pozitívom je však takmer úplne rovná zadná strana, ktorá v ruke pôsobí dojmom ako bežný smartfón a ohyb v strede tak jemne cítiš len pri scrollovaní po displeji. Zo zadnej strany je tento efekt nebadateľný. O problémoch prvého skladacieho Galaxy Fold všetci veľmi dobre vieme a z týchto chýb prichádza ponaučenie.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Problémovým prvkom bol prach, ktorý sa ľahko dostal pod plastový povrch displeja a odlepil ho. Galaxy Z Flip rieši elimináciu nečistôt špeciálnymi štetcami na mieste ohybu, ktoré pri každom zatvorení očistia priestor a zamedzujú vstupu prachu pod vrchnú vrstvu displeja. Z konštrukčného hľadiska zaujmú aj pomerne široké rámiky okolo celého displeja, ktoré majú taktiež prispieť k zvýšenej tuhosti a odolnosti.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Čo ten skladací displej?

Samotný displej disponuje technológiou AMOLED, FullHD+ rozlíšením a celkovou jemnosťou 425 ppi. Keď si porovnám Z Flip s Motorolou RAZR, Samsung vyriešil ohyb v strednej časti elegantnejšie a pôsobí praktickejšie, respektíve menej rušivo. Samozrejme, pri prezeraní webových stránok či iných dokumentov budeš chvíľu vnímať stredový ohyb, avšak už po 4 testovacích dňoch som si na to veľmi ľahko zvykol.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Poškriabe sa? 

Hneď po uvedení kolovala internetom veľká kauza, že Samsung zavádza ľudí a displej nie je z ohybného skla ale z plastu, keďže pri testoch zahraničných youtuberov takmer nič nevydržal a poškriabal sa už len pomocou nechtov. Chybu spravil ako samotný Samsung, tak aj youtuberi, ktorí ho na začiatku testovali. V skutočnosti sklo na Galaxy Z Flip je klasické, avšak skryté pod polyuretánovou vrchnou vrstvou, ktorá nemá tak odolné vlastnosti ako sklo. Sklo sa na displeji nachádza, avšak len v tenkej vrstve pod vrchnou vrstvou.

Ďalšie články, ktoré sa oplatí prečítať

Displej skladacej Motoroly Razr sa začal odlupovať
Na najhoršom možnom mieste a už po extrémne krátkom čase

Nový skladací smartfón Huawei
Je poriadne drahý a dizajnom podobný minulému modelu

EÚ chce opäť ovplyvniť smartfóny
Pripravuje návrh, ktorý zjednoduší výmenu batérií

Kapitolou samou o sebe je malý, 1,1-palcový AMOLED displej na prednej časti vľavo dole. Je miestom na rýchle pozretie času, prepnutie hudby či skontrolovanie neprečítaných notifikácií podľa ikony aplikácie. Tu musím naopak viac pochváliť Motorolu, ktorá pri RAZR integrovala výrazne väčší displej, ktorý umožňuje lepšiu interakciu s obsahom a notifikáciami. Tento malý displej ťa v zásade aj tak vždy núti si smartfón vyklopiť a skontrolovať text či obsah notifikácie.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Špičkový hardvér + detaily 

Galaxy Z Flip prináša do vienka procesor skutočne s výbavou hodnou vlajkových lodí, v tomto smere niet dôvod ani na najmenšiu kritiku. 8 GB RAM či 256 GB interného úložiska splnia svoj účel perfektne a čerešničkou na torte je podpora microSD kariet. Oproti Motorole navyše Samsung podporuje klasické SIM karty, pričom DualSIM funkcionalita je v tomto prípade riešená jednou klasickou SIM kartou a dokonca aj podporou jednej e-SIM karty. Batéria má kapacitu 3300 mAh hodín, čo je v dnešnej dobe podpriemerná hodnota.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Našťastie, jednodňová výdrž je dosiahnuteľná bez najmenších problémov, ba čo viac, večer mi ešte zostalo 15 % kapacity. Nabíjanie je podporované maximálnym výkonom 15 W pri káblovom nabíjaní (v balení je originálne 15 W adaptér) a 9 W pri bezdrôtovom nabíjaní. Všetky zvyšné dôležité hardvérové špecifikácie si pozri v tabuľke nižšie.

[supsystic-tables id=166]

Android 10 s nadstavbou OneUI netreba zvlášť predstavovať a aj v prípade Z Flip funguje na jednotku s hviezdičkou. Stále môžeme smelo prehlásiť, že ide o najlepšiu nadstavbu pre Android s vyladenými praktickými funkciami a veľmi dobrou stabilitou. Zaujme podpora multitaskingu pomocou dvoch súčasne otvorených okien na oboch displejoch či tzv. Flex mód, kedy pri 90 stupňovom využívaní (smartfón vie vyhodnotiť umiestnenie podľa vstavaných senzorov) sa na spodnej časti prispôsobí obraz napríklad na ovládanie kamery a vo vrchnej časti sa nachádza obsah na „konzumovanie“.  Túto vlastnosť najlepšie ilustrujú fotografie nižšie.

Prirodzený statív

Pri používaní ma zaujala jedna veľmi praktická a prirodzene vychádzajúca vlastnosť z Galaxy Z Flip. Ak ho položíš na stôl v pravom uhle, skladacia konštrukcia dokáže veľmi dobre poslúžiť aj ako statív a pri nočných záberoch je dokonca softvérovo detegované, že máš takto položený smartfón a v aplikácii Fotoaparátu sa otvorí možnosť nastavenia dlhšej expozície pre kvalitnejšie nočné snímky.

Pre koho je vlastne určený  Samsung Galaxy Z Flip a „véčkový“ smartfón v roku 2020?

Ťažké nájsť konkrétnu odpoveď. Od zástupcov viem, že záujem na Slovensku je obrovský, až dokonca prekvapujúco vysoký. Galaxy Z Flip je určený pred dve skupiny ľudí. Jedna je tá, v ktorej sa nachádzajú technologickí nadšenci a chcú čo najskôr vyskúšať jeden z najnádejnejších smerov smartfónov do budúcna. V tomto prípade sú si veľmi dobre vedomí, že obetujú kúsok svojho komfortu na úkor technologického pokroku.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Naopak, potom je tu druhá skupina, ktorá je síce menej technologicky zdatná, avšak dychtivo hľadajú imidžovku, ktorá ich bude v dnešnom svete dokonale symbolizovať. Pre túto skupinu je Z Flip taktiež zaujímavá voľba a úprimne, časom sa dá na véčkový dizajn tak dobre zvyknúť, že archaicky a neprakticky budú skôr pôsobiť dnešné smartfóny.

Trend na ďalšie roky je jednoznačný. Smartfóny sa niekam budú musieť posunúť a ak to bude týmto smerom, rozhodne sa hnevať nebudeme. Už teraz sa neviem dočkať, čo prinesú do segmentu skladacích mobilov ďalšie mesiace či roky, no pevne verím, že to bude bez veľkého množstva problémov.

Zobraziť celú galériu (7)
Dávid Igaz / FonTech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú