Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z novootvoreného centra SETI Post-Detection Hub majú neľahkú úlohu. Musia zistiť, čo by ľudstvo malo robiť, ak by sa niekedy dostalo do kontaktu s inteligentnou mimozemskou civilizáciou. Na tému upozornil portál Futurism.

Začiatkom minulého roka sme ťa informovali o tom, ako odborníci z NASA pripravili novú správu pre mimozemšťanov. Správa dostala názov Beacon in the Galaxy (Maják v Galaxii) a bola vytvorená vedeckým tímom, ktorý viedol Jonathan Jiang.

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

Podobne, ako všetky predchádzajúce správy pre mimozemské civilizácie, aj táto obsahuje sofistikované posolstvo o ľuďoch a našej planéte, ale i matematické a fyzikálne koncepty potrebné pre vytvorenie univerzálneho komunikačného jazyka.

Na kontakt s mimozemšťanmi nie sme pripravení

Hoci správ do vesmíru sme vyslali veľké množstvo, zatiaľ sa nám žiadnu odpoveď nepodarilo zaznamenať. Ako však uviedli vedci z uvedeného centra v rozhovore pre portál TheGuardian, ak by sme zaznamenali akýkoľvek mimozemský signál, respektíve správu od mimozemskej civilizácie, pre ľudstvo by šlo o transformačnú udalosť, na ktorú zrejme nie sme tak celkom pripravení.

„Pozrite sa na ten chaos, ktorí sme vytvorili, keď nás zasiahol COVID-19,“ uvádza John Elliott“. „(V prípade kontaktu s mimozemskou civilizáciou, poz. red.) by sme boli ako kurčatá bez hlavy,“ dodáva pre portál The Guardian.

Podľa experta si ľudstvo nemôže dovoliť byť takto nepripravené, či už z hľadiska vedeckého, spoločenského či politického. Elliott bude mať v centre Post-Detection Hub za úlohu koordinovať medzinárodnú a jednotnú reakciu na akýkoľvek potenciálny mimozemský kontakt. To by si samozrejme vyžadovalo množstvo úsilia, ale aj papierovania a byrokracie.

NASA/liuzishan/freepik/Úprava redakcie

Vedec sa ďalej domnieva, že je nevyhnutné zaviesť rôzne stratégie a scenáre, aby bolo každému jasné, čo musíme ako ľudstvo urobiť. Prízvukuje tiež, že doposiaľ sme sa zameriavali iba na pátranie po mimozemskom signále či iných stopách mimozemskej civilizácie, ale akosi sme pozabudli riešiť, čo by nasledovalo po takomto objave.

Zatiaľ náš jediný plán pri objavení mimozemskej správy či inej technosignatúry je totiž iba to, aby sa potvrdila jej pravosť a vyvrátili akékoľvek iné možnosti.

Nie je totiž jasné, ako a kto by správu mal študovať, či by mala byť zverejnená v plnom rozsahu pre verejnosť, ako by ľudstvo na túto správu malo reagovať a či by vôbec malo reagovať a kto vlastne by o tomto všetkom rozhodol.

Názory sa rozchádzajú

Samozrejme, mnoho vedcov a pár organizácií sa zaoberá touto problematikou, ale ich názory a poznatky sa jednoznačne líšia. Hlavnou úlohou centra preto bude spojiť tie najlepšie mozgy na planéte a zostaviť legitímny plán, podľa ktorého by sme mali postupovať pri kontakte s mimozemskou civilizáciou. Ďalším hlavným cieľom je podnietiť serióznu angažovanosť zo strany OSN.

Na rozdiel od mnohých iných vedcov si však Elliott nemyslí, že kontakt s mimozemšťanmi by mohol byť nebezpečný alebo bypredstavoval hrozbu. Tu však naráža na mnoho problémov. Veľa svetových odborníkov, vrátane Andersa Sanberga, Michia Kaku či zosnulého Stephena Hawkinga, sa totiž nazdáva, že kontaktovať sa s mimozemšťanmi nie je najlepší nápad.

Podľa nich by sme mali s prípadnou mimozemskou civilizáciou nadviazať kontakt len veľmi opatrne a vyhnúť sa tomu, čo sa stalo Montezumovi pred stovkami rokov, keď sa v Mexiku stretol s Hernandom Cortésom – ten dobil ríšu Aztékov a zabral ich územie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú