Playstation, konkrétne jej 4 verzia (skrátene PS4), patrí oprávnene medzi tie najpopulárnejšie a najrozšírenejšie herné konzoly histórie. Nič na tom nezmenil ani príchod novej generácie a je viac než pravdepodobné, že to tak ešte niekoľko rokov aj ostane. Niet sa čomu čudovať. PS4 ponúka stále dostatočne silný výkon pre hranie väčšiny hier a navyše – po finančnej stránke je stále dostupnejšia.

Každý spokojný majiteľ PS4 by bol teda určite veľmi rád, ak by mu jeho herná konzola vydržala čo najdlhšie. V dnešnom článku si preto ukážeme, ako sa o Playstation starať a predĺžiť tak jej životnosť.

Umiestnenie Playstation

V prvom rade musíme spomenúť umiestnenie. To životnosť hernej konzoly ovplyvňuje naozaj výrazne. Nesprávne umiestnenie môže viesť k nedostatočnému chladeniu či k nadmernému usadzovaniu prachu, ktorý potom vedie k ešte väčším problémom s chladením.

Je preto dôležité dbať na to, aby vaša konzola mala dostatočný priestor na “dýchanie”, nebola prisunutá až na doraz k stene či obklopená inými vecami. Miesto by malo byť zároveň suché a v celej miestnosti by nemalo dochádzať k príliš veľkému prášeniu.

Unsplash

Čistenie PS4

Aj pri vhodne zvolenom umiestnení vašej konzoly je však nutné počítať s tým, že postupom času sa na konzole (a čo je horšie aj v jej vnútri) začne hromadiť prach. Ako sme už spomínali, prach môže postupne degradovať schopnosť ventilátoru chladiť celé zariadenie, čo môže v krajnom prípade viesť až k jeho prehriatiu.

V takom prípade je nutné zariadenie vypnúť, nechať vychladnúť a následne dôkladne vyčistiť. Životnosti konzoly však určite prospeje, ak jej budete venovať pozornosť pravidelne a preventívne.

Na čistenie takéhoto druhu elektroniky odporúčame 2 nástroje – stlačený vzduch v spreji a čistú handričku z mikrovlákna.

  1. V prvom kroku je nutné uvoľniť vrchný kryt, ktorý zakrýva ventilátor. Jeho oddelenie nemusí byť pr prvýkrát úplne príjemné – môžete očakávať nepríjemný zvuk a nutnosť vyvinúť aj trochu sily. Nemusíte sa však ničoho obávať, je to naozaj správny postup.
  2. Po odobratí kryt môžete pomocou vzduchu v spreji (držte ho vždy v zvislej polohe) odstrániť prach, ktorý sa nahromadil na ventilátore či iných častiach (vynechajte však diskovú jednotku). Pred použitím spreja odporúčame prečítať si návod na obsluhu.
  3. Po odstránení prachu je nutné chvíľu počkať – stlačený vzduch môže vniesť na zariadenie trochu vlhkosti – počkajte, kým všetko vyprchá a nasaďte kryt naspäť na konzolu.
  4. Následne je možné pomocou handričky utrieť prach na vonkajšej strane.
  5. Odporúčame vyčistiť aj ovládače – najlepšie je použiť opäť sprej so stlačeným vzduchom a dôkladne vyčistiť najmä tlačidlá a medzery okolo nich.

Unsplash

Ako je vidieť, bežná údržba PS4 nie je nič náročné ani zložité. Ako tvrdia aj odborníci z Fixservis.sk, ktorí sa servisu týchto zariadení venujú už mnoho rokov, pravidelné čistenie vašej hernej konzoly môže jej životnosť predĺžiť aj o niekoľko rokov a zároveň ušetriť množstvo financií, ktoré by inak stála oprava.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú