Technológie napredujú neuveriteľným tempom a to, čo bolo pred pár rokmi iba sci-fi, sa dnes môže bez problémov stať realitou.

Elektromobilita otvára vo svete automobilov úplne nové možnosti a Mercedes ich plánuje integrovať do svojich vozidiel v plnom rozsahu. Automobilka totiž uvažuje nad tým, že by do modelov AMG integrovala špeciálny „autonómny“ režim driftovania, píše Motor1.

Jazdné režimy nie sú žiadnou novinkou, dokonca ani režim na driftovanie už nie je až tak ojedinelý. Výkonné autá s pohonom 4×4 alebo s pohonom zadnej nápravy častokrát disponujú jazdným režimom na driftovanie, ktorý ale iba prerozdelí výkon produkovaný motorom a väčšinu z neho ho posiela na zadnú nápravu.

S budúcimi Mercedesmi to pošle bokom aj začiatočník

Joerg Bartels, šéf vývoja automobilky Mercedes v rozhovore pre austrálsky magazín CarSales prezradil, že pri súčasných technológiách by bolo možné vytvoriť jazdný režim, ktorý by bol schopný autonómneho alebo poloautonómneho driftovania.

Podľa jeho slov už majú dnešné elektromobily značky všetky potrebné senzory, aby systém dokázal auto uviesť do šmyku a udržať ho v ňom. Jediné, čo by bolo nutné zmeniť, je riadenie. Aby mohlo vozidlo plne autonómne vykonať drift, musel by byť volant „odstrihnutý“ od riadenia, aby do toho vodič nemohol nijak zasahovať – prípadne by ním musel otáčať počítač.

Aj na tento problém už ale máme riešenie a tým je riadenie „Drive-by-wire“ teda systém, kedy volant nie je mechanicky spojený s nápravou, ale riadenie sa prevádza elektronicky, doslova cez kábel.

Tento elektromobil ťa posadí na zadok! Na stovku zrýchli za 4,2 sekundy

V spomínanom rozhovore Bartles naznačil, že niečo podobné už možno do budúcich elektromobilov značky aj prichádza. Zároveň zdôraznil, že takáto funkcia by bola výrazne viac ohromujúca, než taký „tank-turn“, teda otočenie vozidla na mieste ako to dokážu len pásové vozidlá.

S funkciou tank-turn by mohlo prísť elektrické „Géčko“, no podľa šéfa vývoja je to vec, s ktorou sa vytiahnete pred susedom, ale pri dynamickej jazde je na nič. S autonómnym driftom, ktorý by dokázal udržať a ukontrolovať aj človek bez skúseností, dostanú elektrické Mercedesy s prívlastkom AMG úplne nový, podstatne zábavnejší rozmer.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP