Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Airbus len pred niekoľkými dňami úspešne otestoval nový nákladný kolos. Beluga XL sa radí medzi najväčšie lietadlá a na rozdiel od svojho predchodcu zavezie až o 30 % viac nákladu.

Portál DailyMail nedávno priniesol informáciu, že nový letecký kolos Airbus Beluga XL úspešne absolvoval sériu testov a len pred niekoľkými dňami pristál na letisku pri továrni v Broughtone na severe Walesu. Beluga XL ale nie je určená pre klasické komerčné lety. Postavená bola ako nákladné lietadlo, ktoré prenesie obrovské množstvo nákladu.

Do roku 2023 bude na oblohe 6 lietajúcich veľrýb

Ako píše spravodajský portál CNN, Beluga XL uskutočnila svoj prvý operačný let 9. januára. Odvtedy naskočila do plnej prevádzky, pričom by mala byť zodpovedná za prevoz komponentov medzi závodmi vo Francúzsku, Nemecku a Číne. Význačná je svojím dizajnom, ktorý pripomína veľrybu. Možno aj preto dostala prívlastok „lietajúca veľryba“.

V skutočnosti je ale dizajn lietadla účelový, pretože vďaka nemu sa dosiahla vyššia aerodynamická účinnosť a zároveň je Beluga XL schopná previesť o 30 % viac nákladu ako jej predchodca, Beluga ST.

Tá bola v prevádzke od roku 1995, pričom v roku 2017 strávila vo vzduchu viac ako 8 000 hodín. Jej čas sa už ale pomaly chýli ku koncu a do roku 2023 ju nahradí až šesť lietadiel Beluga XL.

Nákladný priestor je tak veľký, že Beluga XL prevezie až 2 krídla modelu A-350 XWB naraz

Nový model je od staršieho o 6,9 metra dlhší a o 1,7 metra širší. Celkové rozpätie krídel činí 60,3 metrov pri dĺžke lietadla na úrovni 63,1 metrov. Vďaka tomu dokáže lietadlo odniesť až 50,5 ton nákladu, čo zahŕňa napríklad aj 2 celé krídla modelu Airbus A-350 XWB. Pre porovnanie, predchádzajúci model dokázal  odniesť len jedno krídlo.

Beluga XL sa dokáže odlepiť od zeme s celkovou váhou vrátane nákladu na úrovni 227 ton. Aby bolo lietadlo schopné vzlietnuť, je poháňané dvomi motormi Rolls Royce Trent 700. Lietať bude pri rýchlosti na úrovni Mach 0,69 vo výške do 10 až 11 kilometrov. Pri maximálnom zaťažení dokáže preletieť až 4300 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú