Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nad predstavou 4-dňového pracovného týždňa už pomyslel každý. Pre Slovákov by nový návyk v podobe voľného pondelka či piatku nebol žiadny problém a všetci by si zvykli rýchlosťou blesku. Pre väčšinu z nás, doposiaľ táto myšlienka ostala v hlave Na Slovensku môžeme len snívať, ale rôzne iné krajiny sveta začali udávať nový pracovný trend.

Všetko smeruje k tomu, že sa blíži ten čas, kedy sa 4-dňový pracovný týždeň naozaj stáva súčasťou čoraz väčšieho počtu ľudí. Mnohé európske krajiny uvažujú o možnosti, ktorá by mohla zvýšiť efektívnosť, morálku a celkovú spokojnosť ich pracovníkov. A k môjmu príjemnému prekvapeniu tomu nie je tak iba v Európe.

Ako by mohol jeden pracovný deň menej v týždni dosiahnuť viac? V minulosti prebiehali štúdie a prieskumy, ktoré naznačovali, že kratší pracovný týždeň by mohol zvýšiť sústredenosť a tým aj efektívnosť jednotlivca. Dnes, v ére umelej inteligencie, má táto predstava ešte väčšiu váhu. Pozrime sa na niektoré z kľúčových iniciatív v tomto smere a ako prebiehajú v ktorých krajinách.

Island, líder výskumu 4. dňového pracovného týždňa

Na Islande prebiehal medzi rokmi 2015 a 2019 rozsiahly pilotný projekt, v ktorom sa testoval 35-36 hodinový pracovný týždeň. Do projektu sa zapojilo 2500 ľudí a výsledky boli analyzované britským think tankom Autonomy a islandskou neziskovou organizáciou ALDA.

Pilotný projekt bol označený za úspech a viedol k zníženiu pracovných hodín pre takmer 90% pracujúcej populácie na Islande. Štúdia preukázala zníženie stresu a vyhorenia u pracovníkov a zlepšenie rovnováhy medzi prácou a súkromným životom.

Islandský experiment je jedným z najvýznamnejších príkladov testovania kratšieho pracovného týždňa a jeho výsledky naznačujú, že môže mať viacero pozitívnych vplyvov na zamestnancov a spoločnosť ako celok.

Skrátený pracovný týždeň v Nemecku: Pilotný projekt
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú