Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Preteky vo vylepšovaní vlastného systému umelej inteligencie sú aktuálne azda na svojom vrchole. Len nedávno sme priniesli článok o novom modeli od OpenAI, ktorý dokáže vytvoriť realistické video na základe zadaného textu. Zaostávať však nechce ani Google so svojím modelom Gemini a uvoľnená testovacia verzia sľubuje riadne vylepšenia. O téme informoval portál Indian Express.

Dominantou sú komplexné úlohy

Google sa snaží držať krok s konkurentmi v oblasti umelej inteligencie, čoho dôkazom je vylepšenie modelu Gemini Pro 1.5. Táto nová verzia stavia na úspechu modelu Gemini Ultra, najschopnejšieho modelu v rámci rodiny AI Gemini, ktorý je určený pre vysoko komplexné úlohy. Najnovšia aktualizácia má jednoznačne za cieľ prekonať možnosti ponúkané populárnym modelom ChatGPT vo verzii 4 Turbo. Prečo?

Gemini 1.5 Pro ponúka vylepšený výkon a efektivitu s výrazne lepším používateľským zážitkom. Tento model je navrhnutý tak, aby zvládol porozumenie širších súvislostí s čím súvisí počet tzv. tokenov, teda vstupných informácií zadaných používateľom.

Google

Najnovšia verzia tohto modelu dokáže spracovať kontextové okno s počtom 1 milióna tokenov. To je bezkonkurenčne najdlhšie kontextové okno spomedzi všetkých vyvinutých modelov.

Pre porovnanie, kontextové okno Gemini 1.0 disponuje 32 000 tokenmi, GPT-4 Turbo od OpenAI má 128 000 tokenov a Claude AI od spoločnosti Anthropic má v talóne 200 000 tokenov.

Update v praxi

Gemini 1.5 Pro dokáže údajne poňať až 700 000 slov a približne 30 000 riadkov kódu. Okrem toho dokáže spracovať až 11 hodín zvuku a 1 hodinu videa v širokej škále jazykov. Videá s ukážkami praxe zverejnené na oficiálnom kanáli YouTube spoločnosti Google odhalili dlhodobé chápanie kontextu modelu pomocou 402-stranového dokumentu vo formáte PDF.

Ak by sme to chceli zhrnúť, Gemini 1.5 Pro jednoznačne vyniká v chápaní zadaného dlhodobého kontextu a multimodálnom spracovaní obsahu. Vďaka tomu je ideálny pre kontexty vzdelávania a určený na spracovanie rozsiahlych súborov s veľkým počtom údajov. Gemini 1.5 Pro je momentálne sprístupnený v testovacej verzii vybranému okruhu vývojárov. Tí môžu testovať model prostredníctvom AI Studio a Vertex AI od Googlu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú