Experimentálna americká bojová stíhačka X-62A, o ktorej sme informovali aj v minulosti, má za sebou prvý súboj s inou stíhačkou pri použití umelej inteligencie ako pilota. Ako upozorňuje portál The Verge, na palube sa síce nachádzali aj ľudskí piloti s možnosťou zasiahnuť, avšak AI nakoniec zvládla celý proces sama a vo vzduchu bojovala proti ľudskému pilotovi v stíhačke F-16.

Nebezpečná automatizácia

O ohromnom úspechu informovala Edwards Air Force Base v tlačovej správe, podľa ktorej sa stíhačka X-62A s umelou inteligenciou utkala v boji proti legendárnej stíhačke F-16. Tomuto ostrému testu predchádzali mnohé simulácie, ktoré pomáhali vyvíjať a testovať schopnosti AI systému vyvinutému na ovládanie bojovej stíhačky.

Samotný boj sa mal odohrať ešte v septembri 2023 a na palube stíhačky sa nachádzali ľudia s možnosťou zasiahnuť do procesu. Nakoniec však nebolo prerušenie AI vôbec nutné a celý súboj zvládla sama, pričom počas manévrov sa k sebe stroje priblížili len na 600 metrov pri rýchlosti takmer 2 000 km/h.

Pochopiteľne všetkých zaujíma kto vyšiel z tohto simulovaného boja v skutočných strojoch ako víťaz. Vládna agentúra DARPA, ktorá je za projekt zodpovedná, však bohužiaľ túto informáciu udržiava v tajnosti. Podľa agentúry išlo o poslednú veľkú prekážku, ktorú bolo nutné vyriešiť a keďže o víťazovi neinformuje je možné, že zatiaľ má ľudský pilot stále navrch. AI však intenzívne napreduje a je možné, že sa to čoskoro zmení.

Prispeje aj Microsoft

Vlastnou umelou inteligenciou prispeje do armády aj technologický gigant Microsoft. V októbri minulého roka predložil Microsoft ministerstvu obrany prezentáciu, v ktorej spoločnosť vysvetlila, ako by armáda mohla využívať nástroje od OpenAI, konkrétne DALL-E 3 a ChatGPT. Konkrétny slajd uniknutej prezentácie spoločnosti Microsoft vysvetlil rôzne „bežné“ použitia nástrojov OpenAI vo vojenskom konflikte.

Testy a vývoj pokračujú

Celkovo má za sebou táto experimentálna stíhačka s umelou inteligenciou, ktorá je upravenou verziou stíhačiek F-16, už 21 vzdušných testov. Tie majú pokračovať aj v tomto roku a nejde ani zďaleka o jediný spôsob nasadenia AI do armády. Pentagón má záujem aj o jednorazové drony podobné stíhačkám, ktoré budú takisto vybavené AI. Do prevádzky sa ich má dostať až tisíc.

Svoju vnútornú politiku nedávno zmenila aj známa americká spoločnosť OpenAI, ktorá otvorila svoje AI systémy armáde. OpenAI dodáva, že pravidlá stále neumožňujú využitie, ktoré by spôsobilo zranenie človeka, vývoj zbraní, odpočúvanie komunikácie či poškodzovanie majetku. Firma už pracuje napríklad s vládnou agentúrou DARPA na tvorbe nových nástrojov kritických pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru, pričom existuje aj niekoľko ďalších potenciálnych spoluprác.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú