Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Adobe je na najlepšej ceste k revolúcii v oblasti hudby vďaka najnovšiemu nástroju s umelou inteligenciou. Reč je o nástroji „Project Music GenAI Control“, čo je inovatívna platforma umožňujúca používateľom ponoriť sa do hudobnej produkcie bez potreby väčších znalosti a komplikovaných nástrojov zadaním textových pokynov do generatívneho modelu AI. Na tému upozornil portál Gizmodo.

AI už aj v hudbe

Vedúci výskumný pracovník v Adobe Research, Nicholas Bryan, zdôrazňuje potenciál tohto nástroja pre všetkých tých, ktorí hľadajú hudbu alebo nejaký zvuk, ktorý dokonale zodpovedá ich nálade, tónu alebo dokonca aj dĺžke počúvania.

Čo však odlišuje Project Music GenAI Control od ostatných, je úroveň kontroly. Používatelia môžu hudbu nielen generovať, ale aj dolaďovať podľa svojich predstáv. Nástroj ponúka široké možnosti úprav, ktoré pripomínajú ovládanie na úrovni pixelov vo Photoshope, od úpravy intenzity až po predĺženie dĺžky klipov alebo vytvorenie plynulých slučiek.

„Jednou zo vzrušujúcich vecí na týchto nových nástrojoch je, že nie sú len o generovaní zvuku – posúvajú ho na úroveň Photoshopu tým, že poskytujú tvorcom rovnako hlbokú kontrolu nad tvarovaním, úpravou a editáciou zvuku,“ uviedol Bryan na blogu spoločnosti Adobe.

V zverejnenom demonštračnom videu je zrejmé, že nástroj je veľmi jednoduchý, intuitívny a najmä rýchly. Hudba, ktorú vytvára síce nie je hodná Grammy, ale je vhodná na použitie na pozadí rôznych digitálnych platforiem, ako sú YouTube, TikTok alebo Twitch streamy.

Existujú však obavy týkajúce sa potenciálneho vplyvu hudby generovanej umelou inteligenciou na tradičné tvorivé profesie. Kritici tvrdia, že takéto nástroje by mohli podkopať živobytie hudobníkov a skladateľov, a produkovanú hudbu prirovnávajú k „hudbe písanej robotmi pre robotov“.

Na otázku o hudbe použitej na trénovanie modelu umelej inteligencie spoločnosť Adobe odmietla odpovedať a uviedla len, že jej generátory obrázkov s umelou inteligenciou, ako je Firefly, boli trénované na voľne šíriteľných materiáloch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú