Filmová spoločnosť Warner Bros. pred chvíľou vydala druhý plnohodnotný trailer k jedným z najočakávanejších filmov posledných rokov, sci-fi eposu Duna.

Tri a pol minútové video je mimoriadne štedré na doposiaľ nevidené zábery, ponúka podstatne celistvejší pohľad na komplexný futuristický svet.

Empire

Herecký Dream Team

Jeho značná časť sa bude odohrávať na nebezpečnej púštnej planéte Arrakis, disponujúcej najcennejšou substanciou v galaxii zvanej Spike, ktorá umožňuje medzihviezdne lety.

Obyvatelia Arrakisu sú aj preto utláčaní krutovládou žoldnierov v službách mocichtivého Barona Vladimira Harkonnena, ktorému podobu vo filme prepožičia držiteľ Zlatého glóbusu, Stellan Skarsgard (Černobyľ).

Pripravovaný film však bude hviezdami doslova nabitý, okrem Skarsgarda v ňom hlavné role zastanú Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Dave Bautista alebo Zendaya.

Nemenej hviezdne mená stoja aj za samotným filmom. O réžiu sa postaral režisér Denis Villeneuve, ktorý ešte nenakrútil zlý film a môže sa pochváliť snímkami ako Sicario či Blade Runner 2049.

Hudbu k epickej sci-fi pre zmenu skomponoval najvyhľadávanejší filmový skladateľ súčasnosti a člen tzv. Magnificent Six, Hans Zimmer.

Nesfilmovateľná sci-fi

Prichádzajúca filmová novinka je založená na rovnomennej knižnej predlohe spisovateľa Franka Herberta z roku 1965, ktorá v mnohých ohľadom definovala napredovanie žánru.

Vďaka svojej výpravnosti i komplexnosti sveta sa o Dune hovorilo ako nesfilmovateľnej sci-fi, čo potvrdzujú prakticky všetky projekty, ktoré sa o prenesenie veľdiela na obrazovky pokúsili.

Najznámejšia z nich pochádza od Davida Lyncha z roku 1984, vízia známeho režiséra však vo filme zďaleka nebola naplnená a samotný Lynch trojročné nakrúcanie opísal ako absolútnu nočnú moru. Aj preto dal svoje meno z verzie filmu odstrániť a nepriznáva sa k nemu.

Empire

Zložitosť predlohy si uvedomil aj súčasný režisér filmu, Denis Villeneuve, ktorý ho pod dohľadom Warner Bros. rozdelil na dve časti. Prvú časť si diváci v kinách budú môcť vychutnať 21. októbra a komerčný úspech napovie, či sa štúdiu oplatí púšťať aj do pokračovania.

Okrem kín sa film v deň premiéry objaví aj na streamovacej službe HBO Max. Zároveň sa chystá aj seriálový spin-off Dune: The Sisterhood, ktoré rovnako vznikne pod hlavičkou Warnerov a bude sa sústrediť na staroveké sesterstvo Bene Gesserit.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom