Cesta produkcie seriálových prequelov je aktuálne obľúbeným trendom hollywoodskych tvorcov a popri súperení dvojice fantasy sérií Rodu Draka a Pána Prsteňov, prinesie ďalšiu zástavku do nepoznanej minulosti aj streamovacia platforma Disney+.

Po krátkom seriáli Obi-Wan: Kenobi prichádza tentokrát z ďalekej Star Wars galaxie s príbehom Andora Cassiana, dôstojníka rebelskej rozviedky, ktorý pomáhal ukradnúť plány k neslávnej Hviezde smrti vo filme Roque One: A Star Wars Story.

V tieni očakávania na Obi-Wana

Disney prekvapil značnú časť fanúšikov Star Wars, keď v roku 2020 informoval o vytvorení novej televíznej sci-fi série Andor, ktorá má objasniť zrod jednej z hlavných postáv ranej skupiny hrdinských rebelov bojujúcich proti Hviezdnemu impériu z filmu Roque One.

Pri otázke, kto je Andor Cassian, by mnoho nadšencov Star Wars ešte pred pár mesiacmi len ťažko hľadalo odpoveď a na otázku, či si prajú seriálovú odbočku k jeho pôvodu, by boli reakcie podobne chladné.

Výhradná ich pozornosť bola navyše posledné mesiace masírovaná príchodom série Obi-Wan: Kenobi, ktorej kľúčové a osudové postavy sú predsa len o veľa hybnejším elementom v marketingovom svete Star Wars.

Obi-Wan kráča púšťou na Tatoine
TMDB

Návrat Obi-Wana a Darth Vadera na scénu však svetelným mečom zlomil srdce mnohým fanúšikom na viacero kúskov a seriál zaostal výrazne za svojimi očakávaniami.

Masívne sklamanie hlavnej vlajkovej lode Disney tak paradoxne opäť vydláždilo cestu rebelskému príbehu k potenciálnemu prekvapeniu, podobne ako tomu bolo so spomínaným spin-offom Roque One. Ten zapôsobil na divákov ako balzam na dušu po tom, čo o rok skôr vydaný filmový blockbuster „Sila sa prebúdza“ mnohí fanúšikovia prijali viac než rozporuplne.

TMDB

Nízke očakávania a pozornosť spočiatku zatienená svojim slávnym väčším bratom, môžu byť tak spoločným menovateľom aj u seriálu Andor, ktorého prvé epizódy naznačujú, že sa Disney konečne trafilo do čierneho.

Návrat ku koreňom Star Wars

Príbeh Andora na prvý pohľad na papieri skutočne nepôsobí pre fanúšikov Star Wars ako niečo, čo by malo vytrhnúť z biedy súčasnú scenáristickú mizériu Disney, ktorá dokázala aj potenciálne hutnú príbehovú minulosť Obi-Wana zmeniť na prevarenú omáčku bez chuti a originality.

Tentokrát však na stole čaká len zopár jednoduchých ingrediencií na prípravu seriálovej novinky a jej najdôležitejšou prísadou má byť príbehová minulosť Star Wars hrdinu z „druhého sledu“ –  Cassiana Andora. Pre značnú časť ľudí stále predstava rovnako lákavá ako história zrodu postavy Jar Jar Binksa. Prečo sú teda prvé diely skutočným návratom ku koreňom Star Wars a známkou kvalitného sci-fi seriálu?

TMDB

Andor totiž už od začiatku vsádza na to, čo robí  Star Wars slávnym – kvalitné napísané postavy a pútavý príbeh vystavaný bez nutnosti prvoplánových scenáristických skratiek, ktoré často podrážali nohy aj poslednej filmovej trilógii.

Hlavnou postavou celého seriálu je už spomínaný Cassian Andor (Diego Luna), ktorý žije na planéte Ferrix, kde sa pretĺka životom obchodníka s pašovaním cenností z vrakov lodí Impéria. K ich predaju mu dopomáha jedna z ďalších kľúčových postáv seriálu Bix Caleen (Adria Arjona).

Obaja žijú v prostredí, ktoré je na pohľad vizuálom príjemne špinavé a sála z neho chudoba a strach z narastajúceho vplyvu Galaktického Impéria. Dej úvodných epizód zároveň často prelína aj zaujímavá Andorova minulosť z detstva z planéty Kenari, kde ako súčasť kmeňa prvýkrát pociťuje silu vtedajšej Galaktickej republiky a divák tak zároveň sleduje zrod jeho hnevu voči autokratickému režimu.

YouTube/Disney

Ten sa mu neskôr dostáva postupne na stopu, po tom, čo na planéte Morlana One, ovládanú korporatívnou spoločnosťou zabije v sebaobrane dvoch strážcov.

Kľúčovou úlohou hrá v tomto prípade antagonista Syril Karn (Kyle Soller), ktorého povaha buldoga sa s cieľom dolapiť Andora neštíti ani tvrdých represií blízkych komplicov a obyvateľov Ferrixu.

Udalostí začnú mať onedlho výraznejší presah a prvé náznaky nespokojnosti so situáciou na domovine Andora sa začnú dotýkať aj vyšších úrovní Galaktického impéria a seriál po prvej epizóde naberie slušné tempo a napätie.

TMDB

Smerovanie celého príbehu okolo seriálu navyše poriadne zamotá osudové stretnutie Andora s Luthenom (Stellan Skarsgård), ktorý ho privádza na prvotnú cestu predurčenú zmeniť na rebelského hrdinu.

Konečne Star Wars pre dospelých

Za celou sériou stojí uznávaný Tony Gilroy, ktorý sa podieľal okrem scenáru Roque One aj na trilógii s Jasonom Bournom či kultovom filme Diablov Advokát. Rozdiel v práci medzi tvorcami seriálového Obi-Wana a Andora je tak vidieť okamžite v celistvosti celého scenára, ktorý rezignuje na „wow“ efekt nostalgie a dieram v scenári sa vyhýba veľkým oblúkom.

Ďalšou výhodou oproti svojmu silnejšiemu rovesníkovi je fakt, že okrem Andora a senátorky Mon Mothmy, známych aj z filmovej podoby, nemajú ďalšie postavy doteraz svoj osud jasne daný a zakotvený v histórii.

V Obi-Wanovi vystupovali viacerí známi aktéri mytológie Star Wars a príbehové napätie tak silno pokrivkávalo. Najnovšia seriálová sci-fi novinka od Disney ten problém nemá a v každom ďalšom zábere sa tak na šachovnici presúva skupina postáv, ktorých konanie a motivácie nie sú jednoznačné a výsledok situácií často nejasný.

Výrazne k tomu dopomáha aj zaujímavý kasting, ktorého sympatickosť dokáže bez problémov odraziť akúkoľvek formu útokov extrémisticky zmýšľajúcich ľudí či nadšencov „bombing-review“.

Dve herecké esá Diega Lunu (Narcos) a Stellana Skarsgårda (Duna) skvele zatiaľ dopĺňajú neznáme tváre Kyle Soller (Poldark) či Adria Arjona (Morbius) a pomerne vážne a celé dospelé poňatie seriálu sem tam odľahčí robot B2EMO, ktorému hlas prepožičal Dave Chapman.

YouTube/Disney

Andor tak odstriháva postupne všetky negatívne predsudky, ktoré sme mali voči zaobchádzaniu Disney so značkou Star Wars po jej odkúpení. Stratila sa príznačná detinskosť, zmizla monumentálna prvoplánová akcia a naopak vracia sa trpezlivé budovanie príbehu aj politikárčenie uprostred Galaktického impéria.

Okrem však spomínaných elementov je Andor plnohodnotným samostatným seriálom, ktorý sa nesnaží parazitovať na slávnej franšíze a v prvých epizódach odkazuje na ňu minimálne. Rovnako môže pre niektorých nadšencov znieť nezvyčajne v seriáli od Star Wars aj netradične zvolené hudobné poňatie, o ktoré sa postaral Nicholas Britell (Cruella).

Kombinácia vážnej a dunivej hudby by občas viac sedela pre cyberpunkový svet, treba však pochváliť snahu priniesť menšiu revolúciu do stále viac obohraných motívoch založených na Williamsových skladbách.

TMDB

Kde sa neskrýva ambícia tvorcov napodobniť tradičný trademark slávnej franšízy je však skvelý vizuál, ktorý ponúka aj vďaka kreativite a rozmanitom dizajne lokalít, širokú paletu zaujímavých prostredí, kde najviac rezonuje skvelá úvodná dažďová časť ponorená do neo-noirových farieb pripomínajúcich Blade Runnera.

Andor môže byť na konci rovnakým prekvapením ako Roque one

Ak by si si vsadil na začiatku roka na víťaza súboja Obi-Wan vs. Andor, zaručene by si prišiel o svoje peniaze. Raná rebelská revolúcia nám ukázala v prvých štyroch epizódach, ktoré Disney projekty v súčasnosti ťahajú horúce gaštane z ohňa.

Podobne ako Mandalorian aj Andor sú postavy, ktoré nikdy nehýbali svetom a históriou Star Wars, napriek tomu jej budúcnosť zásadne ovplyvňujú už teraz.

Lucas Film

Kreativita a originalita je to, čo vnáša nádej do „novej galaxie“ hviezdnych vojen, ktoré neprestávajú milovať stále milióny fanúšikov. Práve pre nich je Andor vďaka sympatickému úvodu absolútnou povinnosťou, ktorá môže po sklamaní so seriálom Obi-Wan: Kenobi opäť zaplesať galaktickým srdiečkom každého z nich.

Ak si séria udrží slušne rozbehnuté tempo až do konca prvej série, môže sa stať Andor rovnakým prekvapením, akým bol svojho času aj filmový príbeh o rebeloch v snímke Roque One.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP