Pirátstvo patrí medzi najväčšie nočné mory nielen vývojárov softvéru, ale aj tvorcov filmov či fotografií. Často sa nájde niekto, kto začne dané dielo nelegálne šíriť a pripraví tak jeho autora o poriadnu porciu ziskov. 

S pirátstvom v kinách sa snažia spoločnosti už roky bojovať, no stále bez úspechu. Dokáže nová technológia od holandskej elektrotechnickej veľmoci s pirátmi nadobro skoncovať?

Postačí špeciálne svetlo
kiná

zdroj fotografie: Pixabay

Kým doterajšie riešenia nahrávaniu a šíreniu takzvaných „kinoripov“ (nahrávky z premietania filmov v kinách) takmer vôbec nezabraňovali, nová technológia od Philipsu má docieliť, že nahrávky pirátov budú prakticky nepoužiteľné. Koncept je pritom celkom jednoduchý. Do kín by sa museli pridať dodatočné svetelné zdroje, ktoré by vyžarovali svetlo s vopred nastavenou modulačnou frekvenciou. Pokiaľ by bola frekvencia zvolená správne, kamery by neboli schopné obsah plátna správne nahrávať a piráti by si odnášali nahrávky s výraznými pruhmi na obraze.

Nápad je teda čiastočne inšpirovaný existujúcou Ambilight technológiou, ktorú používa Philips vo svojich televízoroch. Jej úlohou je okolo televízora vytvárať pôsobivé svetelné efekty, ktoré korešpondujú s prehrávaným obsahom.

Nenechaj si ujsť
Netflix si obľúbi ešte viac Slovákov. V ponuke sa objavil prvý film z rýdzo slovenskej produkcie
Súčasné metódy nepomáhajú

Vkladanie vodoznakov do obrazu a zvuku je dobré maximálne na sledovanie a detekciu pirátov. Nezabraňuje im však filmy nahrávať a zverejňovať na internete. Navyše, pokiaľ sa vodoznaky pirátom podarí odstrániť, ich význam sa úplne stratí. Aj kvôli tomu prichádza filmový priemysel, distribútori, kiná, video obchody a operátori každoročne o miliardy dolárov.

Reálne použitie ale zatiaľ v nedohľadne
kiná

zdroj fotografie: WIPO

Tento nápad spoločnosti Philips je už od roku 2013 stále iba v štádiu patentu. Nie je ani jasné, či vôbec existujú nejaké plány na zavedenie do kín. V každom prípade, určite sa jedná o dobrý nápad, ktorý by pre pirátov predstavoval reálny problém (narozdiel od vodoznakov). V prvom rade by ho ale kiná mali vyskúšať, aby sa zistilo, či je naozaj efektívny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP