Jedným z najväčších revolucionárov a vizionárov súčastnosti je rozhodne Elon Musk. Jeho futuristické projekty pomáhajú meniť technológie a svet ako ho poznáme. Popri iných spoločnostiach stojí Musk aj v čele vesmírnej agentúry SpaceX, ktorá sa (zatiaľ) zaoberá len vynášaním satelitov do vesmíru. Okrem toho vyvíja aj znovupoužiteľné rakety. Tieto znalosti a technológie však môžu byť v budúcnosti využité aj na iné účely.

Už mnohé desaťročia ľudstvo túži zistiť, aké tajomstvá sa skrývajú na Marse, ktorý je pre nás cieľom na kolonizáciu. Dlhý čas tak mnohé spoločnosti o tejto ceste na červenú planétu iba snívali. SpaceX je však podľa Muska prvou vesmírnou spoločnosťou, ktorá má vypracovaný detailný plán, ako ľudstvo prepraviť na Mars. Jeho celé znenie nie je zatiaľ úplne známe, no vedcom ešte ostáva vyriešiť dva dôležité body tohto plánu.

SpaceXzdroj fotografie: Screenshot/SpaceX/YouTube

Prvým z nich je kozmická loď, ktorá by poslúžila na prepravu ľudí na Mars. Druhým nemenej podstatným problémom je aj raketa, ktorá túto vesmírnu loď vynesie do kozmu. Podľa doterajších úvah bude ľudí na Mars prevážať medziplanetárny transportný systém, čo je v podstate znovupoužiteľná kozmická loď. Cesta na červenú planétu by odhadom mala stáť približne 180 000 € za jedného pasažiera. Túto loď do kozmu chce SpaceX vyniesť pomocou BFR, čo je akronymom pre „Big F***ing Rocket“. Áno, čítaš správne, pretože práve tento názov má vystihovať raketu, ktorá bude slúžiť ako pohonná jednotka pre vesmírnu loď.

SpaceXzdroj fotografie: Screenshot/SpaceX/YouTube

Nenechaj si ujsť
Elon Musk začal s budovaním tunelov na prepravu áut. Najnovšie videá a fotky ukazujú prvý tunel aj stroj, ktorý ich razí

Dá sa predpokladať, že táto raketa bude ešte väčšia ako Falcon 9 a svojim výkonom hravo porazí aj Falcon Heavy. Pokiaľ by sa tieto predpoklady naplnili, tak by z výrobnej haly SpaceX vyšla najväčšia a najsilnejšia raketa, aká bola kedy postavená. Problematika cesty na Mars zaujíma aj používateľov na sociálnej sieti Twitter, kde svojimi otázkami priamo konfrontovali Elona Muska. Ten prezradil, že bližšie detaily ohľadom medziplanetárneho transportného systému a BFR budú známe už o niekoľko mesiacov.

SpaceX ale nie je jedinou spoločnosťou, ktorá sa snaží vypracovať plány na kolonizáciu Marsu. Do tohto závodu sa pustila aj vesmírna agentúra NASA a vkročiť na marťanskú pôdu chce aj Čína. Do prvých prác sa však pustili aj Spojené Arabské Emiráty či Boeing. Plány a vízie sú síce skvelou predstavou, no to, čo ľudstvo skutočne potrebuje, je omnoho viac ako iba gigantickú raketu, ktorá by nás na Mars bola schopná dostať. Detailnejšiu predstavu o tom, ako si SpaceX cestu na Mars predstavuje získaš z priloženého videa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú