Propagovať schopnosti áut prostredníctvom sociálnych sietí je dnes bežná prax, no ak ide o vyjadrenia Elona Muska, netreba brať všetko doslova. Svoje o tom už vie nemenovaný Američan, ktorý utopil svoju Teslu Cybertruck v texaskom jazere Grapevine Lake. Informácie o kurióznom zásahu prinieslo miestne policajné oddelenie Grapevine Police Department na sociálnych sieťach.

Splnený sen o „obojživelníku“ skončil fiaskom

Policajné a hasičské zložky boli v pondelok večer privolané k lodnej rampe Katie’s Woods Park, kde vo vode uviazol masívny nerezový pickup. Vodič polícii bez okolkov priznal, že do jazera vošiel úmyselne. Chcel totiž otestovať režim „Wade Mode“, ktorý má vozidlu pomáhať pri brodení vodou. Cybertruck však hlbokú vodu nezvládol, elektronika zlyhala a do kabíny začala tiecť voda.

Kým posádka stihla z auta včas ujsť, pre samotného vodiča sa dobrodružstvo neskončilo len utopeným autom a drahým odťahom. Policajti ho na mieste zatkli. Čelí obvineniam z jazdy v uzatvorenej časti parku, prevádzky neregistrovaného plavidla (keďže auto de facto použil ako loď) a porušenia viacerých bezpečnostných predpisov na vode. Podľa posledných správ zostal vodič vo väzbe.

Muskove sľuby vs. krutá realita záruky

Koreň problému tkvie v tom, že majitelia Cybertruckov až príliš dôverujú slovám šéfa Tesly. Elon Musk ešte v roku 2022 pred spustením výroby vyhlásil, že Cybertruck bude „dostatočne vodotesný“ na to, aby slúžil ako loď a dokázal prekonávať rieky, jazerá a dokonca aj pokojné more. Spomínal dokonca prekonanie 360-metrovej vodnej úžiny medzi základňou Starbase a ostrovom South Padre Island.

Sériový model však nič také nedokáže. Režim „Wade Mode“ síce natlakuje batériu, aby do nej nevnikla voda, a zvýši svetlú výšku na maximum, no brodivosť je obmedzená na približne 82 centimetrov. To stačí na prejazd plytkým potokom, nie na plavbu v jazere. Navyše, oficiálna záruka automobilky Tesla jasne hovorí, že poškodenia spôsobené jazdou v teréne alebo vodou nie sú kryté. Ak teda majitelia uveria Muskovi a nie záručným podmienkam, čaká ich extrémne drahá oprava.

Slovenská stopa a ďalšie utopené pickupy

Tento texaský prípad zďaleka nie je ojedinelý. Na celom svete pribúdajú majitelia, ktorí precenili schopnosti svojich elektrických miláčikov. Minulý rok musela kalifornská diaľničná patrola vyťahovať Cybertruck z rieky v meste Truckee, pričom policajti situáciu vtipne komentovali slovami: „Režim brodenia naozaj nie je režimom pre ponorky.“ Iný majiteľ zase utopil vozidlo v prístave Ventura pri pokuse spustiť na vodu vodný skúter.

Pre slovenského čitateľa je však najznámejší incident, ktorý sa odohral priamo u nás. Neoficiálne dovezený Cybertruck, ktorý budil pozornosť na našich cestách, zostal beznádejne zakliesnený v bahne na okraji Halčianskeho tajchu pri Banskej Štiavnici. Aj tam musela asistovať ťažká technika a súcitní okoloidúci. Ukazuje sa, že fyzikálne zákony a limity trakcie platia rovnako v Texase, ako aj pod Sitnom.

Názor redakcie

Incidenty tohto druhu jasne dokazujú, že slepá viera v marketingové vyhlásenia osobností, akou je Elon Musk, sa nevypláca. Tesla Cybertruck je nepopierateľne technologicky vyspelé a dizajnovo unikátne vozidlo, no rozhodne to nie je obojživelný transportér. Pre slovenských majiteľov luxusných elektromobilov by mali byť tieto prípady varovaním – oprava utopenej batérie môže jednoducho presiahnuť cenu nového priemerného auta a poisťovne od takýchto škôd dajú rýchlo ruky preč.

Zdroj: electrek.co, carnewschina.com

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP