Tento rok bol pre smartfónový priemysel celkom zaujímavý, no bol skôr evolučný, ako revolučný. Samsung mierne pozmenil svoj dizajnový smer, LG predstavilo vlajkovú loď s vymeniteľnými modulmi, Lenovo urobilo veľký návrat a Google pochoval obľúbené Nexusy.
Aby sme to zhrnuli, rok 2016 bol hlavne o výkonných procesoroch, virtuálnej realite, umelej inteligencii, snímačoch odtlačkoch prstov, duálnych fotoaparátoch a väčších batériách. Keďže tento rok je takmer na konci, môžeme začať rozmýšľať, aké zmeny v smartfónoch prinesie budúci rok. Tu je zopár z nich.
Tenšie alebo žiadne rámiky
TIP: A je to tu! Ako prví na Slovensku testujeme revolučný Xiaomi Mi MIX, pýtajte sa, čo vás zaujíma
Už tento rok sa dosť výrazne riešilo zužovanie rámikov okolo displeja. Naozaj tenké rámiky však prinieslo až Xiaomi Mi MIX, ktoré je zatiaľ dostupné vo veľmi obmedzenom množstve a vypredáva sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Výhoda je v lákavom vzhľade a menších rozmeroch zariadenia pri väčšom displeji. Ďalšou z možností je aj zahnutie displeja, ako tomu je napríklad pri Samsungu Galaxy S7 Edge či Xiaomi Mi Note 2. V budúcom roku teda môžeme očakávať, že k zužovanie rámikov alebo „zahýbaniu“ displejov pristúpia ďalší výrobcovia.
Zobraziť špecifikácie Xiaomi Mi MIX
Snapdragon 835 a 6 GB RAM
Tento rok patril takmer výhradne procesoru Snapdragon 820, ktorý po neúspešnej 810-ke konečne priniesol veľké zmeny k lepšiemu. Procesor bol až natoľko dobrý, že sa nachádzal vo vlajkovej lodi takmer každého výrobcu a vo výkone nikdy nesklamal. Neskôr ho nahradila vylepšená verzia, Snapdragon 821, ktorý priniesla o niečo vyššie frekvencie. Podobne ako bol Snapdragon 820 tento rok vyrábaný Samsungom, aj prichádzajúca 835-ka bude vyrábaná týmto juhokórejským výrobcom.
Tento rok sme často počuli o kombinácii Snapdragonu 820 (821) a 4 GB RAM. Budúci rok sa hodnoty určite o niečo zlepšia a často sa budeme stretávať s 835-kou a 6 GB RAMkou. Niečo podobné už priniesol OnePlus 3T, ktorý disponuje procesorom Snapdragon 821 a 6 GB RAM. Očakávame, že takto vysoká pamäť RAM sa budúci rok stane štandardom.
Prsty alebo oči?
Snímače odtlačkov prstov sa stali na tohtoročných smartfónoch povinnou výbavou a výrobcovia sa predbiehajú len v ich rýchlosti a presnosti. Budúci rok však môže nastať zlom a mali by sa rozšíriť skenery dúhovky. Samsung sa o to pokúsil už tento rok so svojím Note 7, no skôr, ako sa tento skener stihol stať trendom, Note 7 bol stiahnutý z predaja.
zdroj fotografie: dgtle
TIP: Dohady hovoria, že zväčšená verzia Samsungu Galaxy S8 ponesie až 6-palcový displej
Oproti skenerom odtlačkov prstov, skenery dúhovky by mali byť o čosi bezpečnejšie. Nebolo by prekvapením, keby s takýmto skenerom prišiel Galaxy S8 a LG údajne tiež zvažuje jeho použitie vo svojej budúcej vlajkovej lodi.
Duálne fotoaparáty
Prvý smartfón, ktorý lákal na duálny fotoaparát, bol HTC One M8. V tej dobe sa však neujal a návrat duálnych fotoaparátov sa udial tento rok. Prišiel s ním iPhone 7 Plus, Huawei P9, Mate 9, LG G5, Xiaomi Mi5S Plus, Xiaomi Redmi Pro, ale aj LeEco Cool 1.
Fotoaparáty u jednotlivých smartfónov majú špecifické použitie. Napríklad LG G5 umožňuje vytváranie širokouhlých fotografií a Huawei P9 sa sústreďuje skôr na lepšiu reprodukciu farieb a ostrejšie fotografie. iPhone 7 Plus a Mi5S Plus zas umožňuje vytvárať fotky s bokeh efektom.
Virtuálna realita sa stane našou realitou
Tento rok vo virtuálnej realite dominoval Google s Daydream View, Samsung s GearVR a HTC s Vive. Budúci rok sa bude virtuálna realita ešte viac rozvíjať, keďže Samsung potvrdil druhú generáciu GearVR a v príprave je aj PlayStation VR.
Kľúčom k dobrému zážitku z virtuálnej reality je aj rozlíšenie displeja smartfónu. Väčšina vlajkových lodí síce používa dostačujúce FullHD rozlíšenie kvôli úspore batérie, no existujú až aj smartfóny s 2K rozlíšením pripravené pre virtuálnu realitu. Je možné, že Galaxy S8 príde dokonca až so 4K displejom, no predpokladáme, že predvolene budú všetky smartfóny nastavené na QuadHD, respektíve FullHD.
USB typu C bude rozšírené ako nikdy predtým
Reverzibilný USB konektor typ C je rozhodne dobrá vec, ktorú priniesol rok 2016. Bohužiaľ, niektorí výrobcovia však začali na úkor toho odstraňovať dlho používaný 3.5 mm audio jack. Z vlajkových lodí ho už odstránilo Apple, LeEco a budúci rok sa má pridať viac spoločností, ako napríklad Samsung s Galaxy S8. Výrobcov vedú k odstráneniu jacku lepšie možnosti, ako je väčšia batéria, väčšia obrazovka, či viac senzorov. Väčšine používateľov sa ale tento krok nepáči a boli by radšej, keby tam jack za každú cenu zostal.
A na čo sa tešíte vy?
Podobne ako bol tento, aj budúci rok bude určite zaujímavý a máme sa na čo tešiť. Rok 2017 by sa mohol niesť v znamení „bezrámikových“ displejov, ešte výkonnejších procesorov a perfektných duálnych fotoaparátov. Chýbať by nemali ani prvé skladateľné telefóny a rozšírenejšia virtuálna realita. Nakoniec však môže budúci rok priniesť oveľa viac noviniek a prekvapení, ktoré teraz neočakávame. Neváhajte sa nám preto v komentároch podeliť o tom, čo očakávate od budúceho roku a čo by ste uvítali vy.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Ľudstvu dochádza dôležitá energetická surovina. Vedci našli riešenie, ktoré môže fungovať miliardy rokov
Sociálnej sieti X hrozí miliardová pokuta od EÚ. Elon Musk tvrdí, že je to cenzúra
Rusi sa pripravujú na dlhú vojnu. Výrazne zvýšili produkciu dôležitej zbrane
Slováci nebudú mať na výber. EÚ chce vyriešiť klimatickú krízu, budovy čakajú veľké zmeny
Nemecko zmenilo vojenskú stratégiu. Prvýkrát v histórii nakúpi tieto vražedné zbrane
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Andrea otvorila v Trnave novú pekáreň CUKER: „Bežnú pšeničnú múku nepoužívame, chceme ponúkať len to, čo sami radi jeme“
Exminister Sklenár: NATO by prežilo aj bez USA. Spoliehať sa, že strčíme hlavu do piesku a Rusi nás obídu, nefunguje
Slovensko má uzavrieť 17 hraničných priechodov, tvrdí Šutaj Eštok po krízovom štábe
Dlhovekosť môžeš dosiahnuť s 5 potravinami, ktoré máš doma. Vedci prišli s revolučnou štúdiou
35-ročná Romana po 2 rokoch bez závislosti: „Stále sa na Slovensku stretávam s ľuďmi, ktorí nedokážu pochopiť, prečo nepijem“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené