Poľský výskumný ústav Łukasiewicz – PIAP sa zapojil do testovacej kampane OPEX 2025, ktorú organizuje Európska obranná agentúra v spolupráci s Európskym centrom pre inováciu v obrane HEDI. Testovanie prebieha na vojenskom cvičisku CEPOLISPE pri Ríme a jeho cieľom je zrýchliť zavádzanie autonómnych technológií do ozbrojených síl krajín Európskej únie.

OPEX 2025 oficiálne odštartoval 5. júna a zapojených je šesť technologických tímov z rôznych európskych štátov. Poľsko zastupuje inštitút Łukasiewicz – PIAP so systémom PIAP MULES. Ide o modulárnu platformu, ktorá stavia na skúsenostiach z predchádzajúcich projektov PIAP HUNTeR a PIAP IBIS. Testovanie začalo 9. júna a potrvá do konca júla. Na skúškach sa podieľajú aj európske vojenské jednotky v reálnych podmienkach a v náročnom teréne. Na tému upozornil portál Defence-blog.

NATO testuje technológiu, ktorá nahradí ľudí v prvej línii

PIAP MULES je navrhnutý na autonómne zásobovanie, evakuáciu zranených vojakov (CASEVAC) a prieskumné operácie v multidoménovom prostredí. Vozidlo disponuje schopnosťou autonómneho pohybu a dokáže komunikovať s inými bezposádkovými systémami aj s veliteľskými štruktúrami cez štandardizované rozhrania. Práve interoperabilita a schopnosť sieťového prepojenia zodpovedajú rastúcim nárokom na moderné bojové systémy v rámci NATO.

„Účasť v kampani potvrdzuje pripravenosť našej technológie operovať v náročných podmienkach. Sme hrdí, že môžeme prispieť k prelomovej iniciatíve, ktorá prináša inovácie priamo do obranného sektora,“ uviedol profesor Piotr Szynkarczyk, riaditeľ inštitútu Łukasiewicz – PIAP.

Kampaň OPEX 2025 je súčasťou stratégie Európskej obrannej agentúry na urýchlenie implementácie nových technológií v európskych armádach. Prebieha v úzkej spolupráci medzi priemyslom, používateľmi a výskumnými centrami, čo umožňuje rýchle testovanie a nasadzovanie inovácií. Testovanie v Taliansku zahŕňa pozemné aj letecké bezposádkové systémy, ktoré spolupracujú v simulovaných bojových situáciách.

V testoch prekonal očakávania

Cieľom nie je len preveriť technickú vyspelosť jednotlivých systémov, ale najmä ich schopnosť spolupracovať s klasickými jednotkami v spoločných operáciách. Takéto scenáre sú čoraz dôležitejšie v konfliktoch budúcnosti, ktoré sa vyznačujú vysokou mobilitou, roztrúsenosťou jednotiek a digitálnym riadením.

Schopnosti PIAP MULES v oblasti logistiky, evakuácie a prieskumu z neho robia vhodného kandidáta pre moderné vojenské operácie. Jeho komunikačné prepojenie s riadiacimi štruktúrami reaguje na aktuálny dopyt po prehľadných a škálovateľných riešeniach v rámci aliancie.

Kampaň zároveň poukazuje na snahu Európskej únie znížiť technologickú závislosť od externých dodávateľov. Dôkladné terénne testovanie má zabezpečiť, že európske technológie budú nielen inovatívne, ale aj priamo použiteľné v boji.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP